Allah'ın zamazingosu(*)

Argo sözcükler bile siyasetin kullandığı dilden daha nazik. Ya siyasilerin dili? Evlere şenlik. İçinde bölücülük, öteleyicilik, aşağılama, hakaret, rahatsız edici sözcükler gibi her türden ifadelerle dolu. Bırakın bir siyasetçi bu iğrenç sözcükleri kullanmayı, zamazingo sözcüğünü bile kullanırken çok düşünmesi gerekir.

Bir kulun Allah’ın yarattığı bir kulu aşağılaması düşünülmez hele hele Alah’ın şunu bunu diyerek birilerini küçük düşürücü sözcükleri hiç kullanamaz. Sokak dili ise asla kullanamaz. Çünkü halk seçmiş, halka hakaret edemez. Muhtarını, seçmenini ve hiç kimseyi azarlama, küçük düşürme hakkı hiç yoktur. Bunları yapan bir siyasetçi kendisini sorgulamalı ve çeki düzen vermelidir. Vermezse ne olur. Biri kalkar bir gün şunu söyleyebilir: "Allah’ın güzel (?) çocuğu’’ diyebilir ve buna cevap veremez duruma düşer.

Muhtarlar seçimle göreve gelen kişilerdir. Halkın çoğunluğunun tercihidir. Halk onu iş yapacağına, haklarını koruyacağına inandığı için seçmiştir. Derdini bir seçilmişe anlatma ve sonucunu öğrenme hakkına sahiptir. Bu hakkından dolayı azarlanırsa vicdanları sızlatmış demektir. Bu hassasiyet ve inceliği gösterebilen başarılı bir siyasetçidir. Aksisi çöplüğe atılmaya  mahkumdur. Ne adı, ne siması hafızalarda kalır, söylediği yaralayıcı sözler ise unutulmaz. Hani şu "Şapkamı göndersem seçilir" diyenler gibi… 

Diğer bir zamazingo örneği de: Birileri sizin özel telefon numarasına sürekli olarak seçim dönemlerinde propaganda yazısı gönderiyorsa, dini istismarı hiç kaçırmayıp hiç tanımadığınız, tanışıklığınızın dahi olmadığı halde Cuma ve Bayram günleri sanki kırk yıllık arkadaşıymışsınız gibi mesaj gönderiyorsa, hiç de etik bir eylemde bulunduğu söylenemez. Üstelik bu mesajları engelleyemiyorsunuz, en azından bir teşekkür (?) yanıtı da veremiyorsunuz.

"Güç bende istediğimi yaparım" dayatması ile karşı karşıya kalıyorsunuz!. Güç ebedi değil, olamaz da. Bittiği gün yüzünüze söylenecekleri bir düşünün sayın zamazingo. Her gönderilen mesajda hakkınızda söylenenleri yazmama gerek yok. Söylenenleri tahmin edebilirler.

ZAMAZİNGO: Argo sözcük. Adı hatırlanmayan veya söylenmek istenmeyen ufak ve değersiz bir şeyi anlatmak için kullanılan bir söz, zırıltı, zamazingo, zamkinos  (TDK)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum