Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'ezici çoğunluk' CHP'de

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'ezici çoğunluk' CHP'de

Yerel seçim öncesi "Biz artık pastanın üstünde çilek istiyoruz" diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın istediği gerçekleşti. ABB Belediye Meclisi'nde çoğunluk CHP'ye geçti.

31 Mart seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilk kez toplandı. Belediye Meclisi toplantısı sonrası, partilerin üye sayısı belli oldu:

- CHP: 90
- AKP: 45
- MHP: 10
- YRP: 1
- BBP: 1
- Bağımsız: 1

Böylece 2019 seçimlerine göre Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluk CHP'ye geçmiş oldu.

İkinci Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Mansur Yavaş, 31 Mart seçimleri öncesi "Eğer yüksek bir oyla kazanmamıza rağmen Meclis'te azınlıkta kalırsak maalesef buruk olacak. Biz artık pastanın üstünde çilek istiyoruz" demişti.

951 BİN OY FARK ATTI

31 Mart seçimlerinde 1 milyon 999 bin 281 oy alan Mansur Yavaş, AKP'li Turgut Altınok'a 951 bin 205 oy fark atmıştı.

Ankara'da oyların yüzde 60.44'ü Yavaş'a, yüzde 31.68'i ise Altınok'a çıkmıştı.

2019 seçimleri sonrası meclis üye dağılımı şöyle idi:

- AKP: 88
- CHP: 27
- MHP: 19
- İYİ Parti: 11
- Bağımsız: 2

İYİ PARTİ SIFIR ÇEKTİ

Bir önceki döneme göre AKP'nin üye sayısı 43 azalırken, CHP'nin üye sayısı 63 azaldı. Geçen dönem 11 üyeyle temsil edilen İYİ Parti sıfır çekti. MHP de dokuz üye kaybetti.

"ZAMAN ZAMAN GERİLDİK AMA..."

Meclisin ilk toplantısında konuşan Mansur Yavaş, şunları söyledi:

"Görevde 5 yılı geride bıraktık. Bu süreçte, şeffaf, katılımcı, hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla kentimizi yönetmeye çalıştık. Kimseyi ayırt etmeden, nereden, kime kaç oy çıktığına bakmadan adil bir şekilde kentimize hizmet ettik. Meclisimizde zaman zaman tartıştık, zaman zaman gerildik ama her şeyden önce geçtiğimiz dönemde haksız tek bir imar artışı yapılmaması ya da ranta yönelik tek bir karar alınmaması bizim için diğer tüm konulardan daha değerlidir. Bu konuda ortak irade gösteren tüm gruplara teşekkür ediyorum.

"VATANDAŞ CEVABINI SEÇİMDE VERDİ"

Yine parti ayırt etmeksizin, meclisimizin tamamına yakınıyla alınan kararlarda farklı düşünsek de uyumlu bir şekilde çalıştık. Ancak şu konuya değinmeden geçemeyeceğim; maalesef geçtiğimiz dönemde burası, birkaç kişinin kentin seçilmiş başkanına sürekli hakaret ettiği, iftira attığı, karalama siyaseti yaptığı birleşimler maalesef sahne olmuştur. Vatandaşlarımız bunların cevabını seçimde verdi. Milletin takdiri ne ise, o takdir bizim başımızın, gözümüzün üzerinedir.

Tek bir temennimiz vardı; o da Ankara'ya hep birlikte hizmet etmektir. 25 ilçe belediye başkanımızın tamamını iş birliği yapmaya ve el ele vererek başkente yakışır bir dönemi hep birlikte yaşamaya davet ediyorum.

"EN BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ MİLLETE KARŞI"

Benim elimden tutacak belediye başkanlarının taleplerini karşılamak ve Ankara'mıza hep birlikte hizmet etme inancını yürekten taşıyorum. Buradaki en büyük sorumluluğumuz millete karşıdır. Bu yüzden geçtiğimiz dönemde olduğu gibi şu konunun altını çiziyorum; hepimiz insanız, hata yapabiliriz. Birbirimizi uyarmak, hata varsa düzeltilmesini sağlamak bizim hep birlikte millete karşı sorumluluğumuzdur.

Bu dönemde de oy verenle vermeyen arasında bir fark olmayacağını, 6 milyon Ankaralıya eşit hizmet etmek için çok çalışacağımıza söz veriyorum. Gündelik siyasi konulara vakit ayırmadan, sadece Ankara'mız için çalışacağımıza ve kaynakları kentimiz için harcayacağımıza söz veriyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler