Anketler Sarıgül diyor!

Anketler "Sarıgül" diyor!

A&G'nin son anketine göre, AKP ile Meclis'teki muhalefet partileri

oy kaybediyor.

'Bilen Adam' Adil Gür'e göre kavgacı üslup seçmeni bezdirdi, halkın çoğu gönülsüz oy veriyor. AKP'nin 7 yıllık iktidarında fakirleştiğini düşünenlerin oranı yüzde 51,8.

A&G Araştırma Şirketinin 'Gündeme Dair' isimli anket çalışmasından ilginç sonuçlar çıktı. Ankette 28 il, 79 ilçede, bin 817 kişiye ekonomi ve seçimlerle ilgili sorular yöneltti. Sonuçlara göre, 6 önce yapılan anketlerde oy oranını artıran muhalefet partileri CHP ve MHP düşüşte. AKP de oy kaybetmeye devam ediyor.

Akşam'ın haberine göre ankete katılanların yüzde 16'sı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün kurduğu Türkiye Değişim Hareketi'nin (TDH) partileşmesi durumunda oy vereceğini belirtti.

Anket sonuçlarını yorumlayan A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, uzun süredir halkın gündemiyle siyasetçilerin ve medyanın gündeminin aynı olmadığını savunuyor. Kavgacı ve kutuplara ayrılan siyasetin seçmeni bıktırdığını savunan Gür şunları söyledi:

'Araştırmada sonuç ortada; sadece iktidar partisi değil, Meclis'teki muhalefet partileri de oy kaybediyor. Oy veren her 5 kişiden biri dahi gönülsüz oy verdiğini söylüyor. Gelecekle ilgili kaygılar artıyor. Halkın çoğunluğu 7 yıllık AKP iktidarı döneminde hem Türkiye'nin hem de kendi ailesinin fakirleştiğini düşünüyor. Zenginleştiğini düşünenlerin oranı sadece %10. Ekonomiyle ilgili beklentiler de iyi değil.'

İŞTE LİDERLERİN SON KARNESİ
Ankete katılanlardan liderlere 5 üzerinden puan verilmesi istendi. AKP'li seçmen Recep Tayyip Erdoğan'a en yüksek oyu verdi. CHP'li seçmen Deniz Baykal'dan sonra MHP lideri Devlet Bahçeli'yi oyladı. MHP'li seçmen için de durum farklı değil. Onlar da Bahçeli'den sonra ikinci sırayı Baykal'a ayırdı. DTP lideri Ahmet Türk ise bu üç parti seçmeninin listesinde en son sırada.

SARIGÜL SÜRPRİZ, ŞENER YÜKSELİYOR
Adİl Gür yeni kurulan üç partiyle ilgili sonuçları da analiz etti. Ankete katılanların yüzde 16'sı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün kurduğu Türkiye Değişim Hareketi'nin (TDH) partileşmesi durumunda oy vereceğini belirtti. Ankete göre Sarıgül özellikle düşük gelirli, düşük eğitimli seçmenlerin ilgisini çekiyor. Araştırmaya göre Sarıgül,  Erdoğan'dan sonra Başbakan adayı olarak ilk sırada sayılıyor. Gür, Abdüllatif Şener'in kurduğu Türkiye Partisi ve DP - ANAP birleşmesiyle ilgili 'Abdüllatif Şener'in partisi son dönemde anketlerde görülmeye ve yavaş yavaş yükselmeye başladı. Türkiye Partisine oy vereceğini söyleyenlerin oranı %2,7. ANAP - DP birleşmesinin ise merkez sağda cazibe merkezi olabilmesi için, bu partinin Özal ve Kırat ruhuna uygun söylem ve vitrin oluşturması gerekiyor' değerlendirmesini yaptı.

SORU: Erdoğan sonrası yeni Başbakan kim olacak?
Mustafa Sarıgül: % 25,1
Devlet Bahçeli: % 21,9
Deniz Baykal: % 20,4
Bülent Arınç: % 19,2
Abdüllatif Şener: % 12,2
Numan Kurtulmuş: % 9,4
Hüsamettin Cindoruk % 3,8
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler