Araştırma Merkezi'ne işlerlik kazandırılsın!

Çankırı Araştırmaları Merkezi konulu yazılarımı daha önceden de gündeme getirmiştim. Ne bir tepki ne de bilgi geldi. Merkez, Çankırı Belediyesi için bir külfet olsa gerek. Kültür-Turizm dendiğinde sağ olsun il yöneticilerinin ve sorumluların nevri dönüyor. Hiçbir dişe dokunur adım atılmıyor. Toplum önderleri öncü olmaz, yerel kurumlar destek vermezse Çankırı’da ne kültür gelişir ne de turizm! Nitekim hiçbir somut gelişme yok. İtirazları duyar gibiyim. Yanıtım şu olacak: İtiraz edenler sadece kendinizi avutuyorsunuz.

Evet Araştırma Merkezi işlemiyor, işletilemiyor. Hep böyle atıl kalmasına insanın gönlü razı olmuyor. Bilimsel oluşumlar siyasetin dışında olmalı. İçinde olduğu zaman Araştırma Merkezi gibi kadük duruma düşer. Bir öneri. Belediyenin pek işine gelmez ama, böyle giderse Araştırma Merkezi'nin adı sanı da unutulur gider. Önerim şu: Sivil toplum kuruluşları içinde en tutarlı, tarafsız ve ciddi olan İstanbul’da kurulu Çankırılılar Vakfı’na Araştırma Merkezi'nin devri veya belli bir süre tahsisi düşünülemez mi?

Böylece Belediye külfetten kurtulur ve Vakıf sayesinde Araştırma Merkezi işlerlik kazanır. Belediye de bakım, onarım, personel gibi benzer giderlerden kurtulur.

Çankırı Vakfı’nın bu işi çok iyi bir şekilde gerçekleştireceğine inanıyorum. 500 Öğrenciye burs veren Vakıf; Araştırma Merkezi kendilerine tahsis edildiğinde çok ciddi işlere imza atacaktır. En azından Araştırma Merkezi’nin basamak olarak kullanılmasını önleyecek, çeki düzen ve işlerlik kazandıracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.