Arifeyi yaşayan Çankırı'nın bayramı yarınlarda...

Ramazan ayının son günü... Yani Arife... Daha da ötesi Perşembe'nin gelişi Çarşamba!

Üç günlük bir bayram tatili ama geride bıraktığımız Ramazan ayı siyasetçilerin dışında büyük bir çoğunlukla "tatil" olarak geçmedi mi!

Özellikle "evet"çilerle "hayır"cılar ramazan günlerini bir hayli yoğun geçirdiler!

Yıl boyu memlekete uğramayan siyasetçimiz bile son günlerce Çankırı'nın köşe bucağında boy göstermek ihtiyacı hissetti!

Demek ki "istenince" oluyormuş! Hoş buna "istemek" mi, yoksa "görevlendirilince" mi demek lazım orası su götürür. Ama nedeni ne olursa olsun Çankırı'nın tozu toprağı ile bulanmış bir milletvekili, TBMM'de çok daha farklı davranma şansına sahip! Umarım yeterince toza toprağa bulaşmışızdır!

Hele hele Başbakan Erdoğan'ın "gelme ihtiyacı hissetmediği topraklara" Bakanların 24 ya da 48 saat arayla akın etmeleri geçtiğimiz günlerin mi yoksa gelecek günlerin (12 Eylül ve ardından seçim) mi önemli olduğunu her zaman olduğu gibi yine bizlere "zaman" gösterecek!

Ancak, kim ne derse desin, nasıl düşünürse düşünsün, özellikle Orta ilçesine yapılan 600 milyon dolarlık yatırım, bence Çankırı için önemli virajlarından bir tanesinin geride bırakıldığına işarettir.

Kurşunlu'da seramik fabrikası ve Orta ilçesinde termik santral. Hizmete giriş aşamasında bile yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak önemli yatırımlar.

Ve termik santralin temel atma töreninde işadamı Yıldızlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yıldız'ın "Üç önemli yatırımı daha Çankırı'da gerçekleştireceğiz" açıklaması, kanaatim odur ki; Çankırı'da artık güneş batmayacak!

Çankırı'yı gerek İstanbul yönünden gerekse Ankara istikametinden bağlayan karayollarındaki çalışmaların son aşamaya gelmesi, bölgedeki "ciddi" yatırımların nefes almadan ardı ardına gerçekleşme yoluna girmesi, Çankırı'nın uzun yıllara tekabül eden "kara talih"inin bundan böyle ortaya çıkmamak üzere gömülmeye yüz tuttuğunun da göstergesi olsa gerek.

Yıllardır ekmeğini "gurbette" arayan Çankırılı, yetişen ve yetişecek olan genç neslini artık "baba ocağından" ve doğduğu, büyüdüğü kentten ayırmadan yaşamasına fırsat verecek imkanları çevresinde bulmanın ya da bulabilmenin mutluluğunu yaşayacak.

Yaşayacağımız "bayram"ı o yüzden çok daha anlamlı buluyor ve 2010 yılı ile birlikte "tozu, tuzu, kızı" ile anılan Çankırı'nın bu deyimi gerilerde bırakarak, "sanayisi, üniversitesi ve nitelikli insan gücü" ile yılların durağanlığından çok hızlı bir şekilde kurtulacağını ümid ediyorum.

Göç veren "iller" sıralamasından koparak "göç edilen iller" kategorisine geçmeye aday Çankırı'da, yaşanacak olan bu değişimin, yerleşmiş ve vazgeçilmez denilen birçok "negatif alışkanlıklardan" da arınarak gerek ikili ilişkilerde gerekse toplumsal dinamizmde bugünkünden çok farklı bir yaşam çizgisine ulaşma yolunda hiç de tahmin edilemeyecek refleksleri göstereceğini düşünüyorum.

Beni böylesine düşüncelere salan temel nedenim ise tıpkı yarınların Çankırı'nın bayramı olacağı hissinden dolayı, bu günleri "arife" olarak görmemdir!

Yarınlar Çankırı'nın bayramı... O bayram günlerinde yine birlikte olma ümidiyle...

*  *  *

25 Kasım 2009 tarihinden bu yana yayında olan sözcü18.com, bu süre zarfında sadece ve sadece google reklamları yayımladı. Sayfalarımızda ilk ücretli reklam Ak Parti Genel Merkezi tarafından yapılan araştırma ile Çankırı insanına ulaşma yolunda web sayfamızın önemli bir araç olduğu tespiti ile İl teşkilatı tarafından verilen "evet" kampanyası reklamı oldu.

Sayfamızda bu reklamın yayımlanmasından sonra anlam veremediğim bazı yorumlarla karşılaştım. Yapılan değerlendirmelerin "hamasi"likten uzak olmasını beklerken tam aksine en yakın dostlarım dahi, yayımlanan "evet" reklamını "manalı" bulduklarını ve bunu sözcü18.com'la ilintilendiremediklerini belirttiler!

Sevgili dostlar; sözcü18.com'un çizgisi bellidir. Bu çizginin "evet" reklamı ile değişeceğini ya da değiştiğini düşünenlere tek cümlem var:

Kırk yılın başında bir reklam aldık, bunu da değişik manalarla telef etmeyin!

Bizi izlemeye devam edin...

*  *  *

Yazı ailemiz adına, başta sözcü18.com okurları olmak üzere, tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve barış dolu nice bayramlar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.