Artvin Emniyet Müdürü istifa etti!

Artvin Emniyet Müdürü istifa etti!

Yaşanan olaylar sonrası Başbakan istedi, Artvin'de vali kaldı, emniyet müdürü istifa etti.

Başbakan Erdoğan'ın Hopa mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylar sonrası emekli öğretmen Metin Lokumcu ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Başbakanlık konvoyu taşlanmış, otobüste bulunan güvenlik görevlisi yere düşerek ağır yaralanmıştı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ 

Yaşanan olaylar sonrası Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ve Artvin İl Emniyet Müdürü (1. Sınıf Emniyet Müdürü) Muhsin Armağan istifa etti.

Taraf Gazetesi'nin polis kökenli yazarı Emre Uslu ensonhaber.co'a yaptığı açıklamada, 'Bölgede ciddi bir zafiyet oluşmuş. Yaşananlar sonrası Başbakan Erdoğan çok sinirlendi. Şu anda Artvin Valisi ve Artvin Emniyet Müdürü istifalarını yazıyor. Bir diğer dikkat çekici nokta ise bölgeye çağırılan jandarmanın olaylara müdahale etmemesi ve olayları adeta izlemesi. Acaba Artvin İl Jandarma Komutanı da görevden alınabilecek mi?' dedi.

RESMİ AÇIKLAMALAR GELDİ: VALİ KALDI MÜDÜR GİTTİ

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan'ın başlatılan soruşturma kapsamında merkeze alındığını, yerine Hüsrev Salmaner'in atandığını açıkladı. Vali Yemlihalıoğlu, yaptığı açıklamada, Ak Parti'nin Hopa mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olayların ardından istifa ettiği yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “İstifam söz konusu değil” dedi

Artvin Emniyet Müdürlüğünde değişiklik yaşandığını ifade eden Vali Yemlihalıoğlu, “Emniyet Müdürümüz Muhsin Armağan'ın soruşturmanın selameti açısından görev değişikliğinin uygun olacağını belirtmesi üzerine bu göreve Hüsrev Salmaner atandı. Armağan ise merkezde görevlendirildi. Tabi bu geçici bir görevlendirme” diye konuştu.

İSTİHBARAT UYARMIŞ İDDİASI

Artvin'de yaşananlar öncesinde istihbarat kaynaklarında bölgede bir takım gelişmeler yaşanabileceği uyarısı yapıldığını öne süren Uslu, olaylar sırasında görev yapan sorumlu emniyet görevlisinin de krizi iyi yönetemediğini kaydetti.

BAKAN DA İSTİFALARIN SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Kişilerin çok aykırı görüşlere sahip olabileceğini ve bunu ifade etme hak ve özgürlüklerinin bulunduğunu kaydeden Bakan Hayati Yazıcı, şunları söyledi:

"Bunun sınırı, bir başka insanın hak ve özgürlük alanına müdahale etmemektir. Taş ve sopalarla bir eylem ortaya koymak bir hak ve özgürlük olarak nitelenemez. Kanunların suç saydığı bir davranış biçimidir. Hopa'daki olaylar budur. Bir suç örgütü taş ve diğer araçlarla seyahat yapma özgürlüğü ve miting yapma özgürlüğünü engellemeye kalkmıştır. Hiç utanmadan, nezaketetsizce Başbakanımızın da içerisinde bulunduğu otobüsü taşlama cüretini gösterebilmişlerdir. Bir polisimiz yaralanmıştır. Bunlar üzüntü vericidir."

GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR

Güvenlik güçlerinin bu tür olaylara meydan vermemesi gerektiğini belirten Bakan Yazıcı, "Bakıldığında burada bir güvenlik zafiyeti ve önlem eksikliği olduğunu söylemek mümkün. Gözlemlerime dayanarak bunu söylüyorum. Konuyu enine boyuna İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleyecek. Güvenlik güçlerimiz bu tür unsurlara, bu tür eylem ortaya koyanlara göz açtırmamalı ve prim vermemelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler