Astsubay okulunda Menzil'e yakın bazı öğrencilerin namaz kılma gerekçesiyle eğitime katılmadığı ileri sürüldü

Astsubay okulunda Menzil'e yakın bazı öğrencilerin namaz kılma gerekçesiyle eğitime katılmadığı ileri sürüldü

Bursa’daki jandarma astsubay okulunda bazı öğrencilerin namaz kılma gerekçesiyle eğitimlere katılmadığı ileri sürüldü. Komutanların da bu duruma göz yumduğu belirtildi.

ORDUDA cemaat iddiaları gündemden düşmüyor. Tuzla Piyade Okulu’nda teğmenler arasında yaşanan tartışmadan sonra çarpıcı bir iddia ise Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Meslek Yüksekokulu’nda (JAMYO) ortaya atıldı.

Cumhuriyet'ten Çağdaş Bayraktar'ın haberinde; İddiaya göre, Bursa’da bulunan Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda Menzil Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen bazı ikinci sınıf öğrencileri, namaz kılma gerekçesiyle bazı eğitimlere katılmak istemedi. Komutanlar da bu duruma göz yumdu. Bunun sürekli hale gelmesi üzerine de ibadet gerekçesiyle eğitimlere katılmayan dört öğrenci ile duruma tepki gösteren başka bir öğrenci arasında tartışma yaşandı.

Tepki gösteren öğrencinin "Başlayacağım artık sizin torpilinize" çıkışı ardından sözlü tartışma fiziki tartışmaya dönüştü. 28 Aralık 2023 tarihinde meydana gelen tartışma, komutanların müdahalesi ile son buldu. Cumhuriyet'e konuşan başka bir öğrenci ise bu kavganın ilk olmadığını 16 Ekim’de de Atatürk ile ilgili başka bir tartışmanın yaşandığını söyledi.

Öğrenci iddiayı şöyle anlattı:

"O gün inkılap tarihi dersi sonrası Menzilci dört öğrenci, kantinde Atatürk hakkında ileri geri konuşmaya başladılar. İçlerinden birisi Atatürk’ü kastederek ‘Bunu bize neden anlatıyorlar’ dediğini duyan başka üç öğrenciye tepki verdi, tartışma yaşandı. O tartışma da fiziki kavgaya döndü."

Cumhuriyet'e konuşan başka bir öğrenci ise "Yönetim, olay dışarı çıkmasın diye kimseyi okuldan atmıyor ama okul Menzilci kaynıyor. Menzilci öğrenciler ile Atatürk hassasiyeti olan öğrenciler arasında sürekli zıtlık yaşanıyor" ifadelerini kullandı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler