Atatürkün Ankaraya gelişinin 90. yılı kutlamaları gerçekleşti

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 90. yılı kutlamaları gerçekleşti

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankaraya

gelişinin 90. yıldönümü nedeniyle Sheraton Otel’de düzenlenen resepsiyona Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek ev sahipliği yaptı. Başkan Melih Gökçek’in seğmen kıyafeti ile katıldığı gecede eşi Nevin Gökçek de bindallı giydi. Resepsiyona Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Ankara Valisi Kemal Önal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Altan Raşit Civan, meclis üyeleri ve bürokratlar katıldı.

Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ve ilçe belediye başkanlarının da seğmen kıyafetleri giydiği resepsiyonda Başkan Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibinin seğmen gösterilerine eşlik etti.

ANKARALILAR OLARAK ATATÜRK’E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ
Resepsiyonda bir konuşma yapan Başkan Gökçek, “Bugün gerçekten keyifli, mükemmel bir gün. Mustafa Kemal Atatürk’ün 90 yıl önce toprağa bastığı gün, bugün. Mustafa Kemal Atatürk’e biz Ankaralılar olarak çok şey borçluyuz. Bunlardan en önemlisi de Ankara’yı Başkent yapışıdır. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Gün içerisinde pek çok etkinliğe katıldığını dile getiren Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Biz de bugün bu akşam bu resepsiyonda bir araya gelerek bu geceyi kutluyoruz. Belediye Meclisimizde Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 90. Yılında seğmen kıyafetleriyle resepsiyona katılma almıştık.  Biz de seğmen kıyafeti giyerek geldik. Eşim ve bayan meclis üyeleri de bindallı giydi. Bundan sonra resepsiyonlarda, zannediyorum, bu bir gelenek olarak devam eder. Seğmen kıyafeti giyen meclis üyesi ve ilçe belediye başkanı arkadaşlarıma da şükranlarımı sunuyorum.”

BAŞKAN GÖKÇEK SEĞMENLERE EŞLİK ETTİ
Konuşmasının ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibinin (FOMGED) seğmen gösterilerine eşlik eden Başkan Melih Gökçek, sonrasında eşi Nevin Gökçek ile birlikte konuklarla fotoğraf çektirdi. Resepsiyon Atatürk’ün Ankara’ya gelişini anlatan sinevizyon gösterisinin ardından Ankara’yı Yaşatma Kulübü Derneği Seğmen ekibini gösterileriyle sona erdi.

“ULUS TARİHİ KENT İÇİN YENİ KANUN HAZIRLANIYOR”
Başkan Melih Gökçek, resepsiyonun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, restore edilen Ankara Valiliği tarihi binasının açılışında Ulus Tarihi Kent Projesi ile ilgili görüşlerini değerlendiren Başkan Gökçek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da Bakanlarımızın da Valimizin de benim de aynı kanaati var. Ulus’ta tarihi olmayan bütün binalar yıkılmalı, sadece tarihi binalar kalmalı ve insanlar sadece o tarihi binaların önünden geçmeli, hatta seyahat etmeli” diye konuştu. Bölgede yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Başkan Gökçek, Ulus Tarihi Kent Projesiyle ilgili yeni bir kanun çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Kanunun çıkması durumunda daha hızlı yol alabileceklerini kaydeden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Beni en çok mutlu eden olay; bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın Ulus Tarihi Kent’e bizzat sahip çıkarak, hem beni hem sayın Valimi bu noktada görevlendirmesi ve teşvik etmesi, ‘Bir an önce bitirin’ demesi. Bu gerçekten bize moral verdi. İnşallah en kısa sürede gelişmeleri takip edeceğiz.”

Ankara Valisi Kemal Önal ise gazetecilerin soruları üzerine resepsiyonla ilgili görüşlerini dile getirdi. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 90. Yılının çeşitli etkinliklerle gün boyu kutlandığını ifade eden Vali Önal, “Özelikle sayın Başkanımızın ve eşleri Nevin Hanımın güzel folklorik kıyafetlerle geceye gelmeleri daha anlamlı olmuş. Ben kendilerini kutluyorum” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler