• BIST 1.121
  • Altın 471,905
  • Dolar 7,7650
  • Euro 9,0520
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 22 °C
  • İzmir 28 °C
  • Çankırı 15 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 18 °C

AVM'lere corona ayarı yolda

AVM'lere corona ayarı yolda
AVM’lerde alışveriş hızlanacak. 500 kişilik AVM’lere 50’şer kişilik gruplar halinde sırayla girilip, belirli bir süre içinde çıkılacak. AVM’de keyifli vakti geçirmek artık çok zor olacak.

Corana virüsü salgınının yayılmaması için uzun süredir kapalı kalan alışveriş merkezlerinin (AVM) kontrollü bir şekilde yeniden açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği, yeni dönemde güvenlikle birlikte sağlığı koruyacak önlemlerin öne çıkacağı bildirildi.

Yeni dönemde AVM girişlerinde X-Ray cihazlarının yerini belirli bir mesafeden ateş ölçen cihazlar alacak. AVM güvenlik sistemi, bina içerisinde sürekli sosyal mesafe ölçümleri yapacak. AVM içinde mesafe şartı uygulanacak.

ÖNCELİK SAĞLIK
Uluslararası güvenlik şirketi Securitas'ın Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu, AVM'lerde yeni dönemde uygulanacak sağlık öncelikli güvenlik önlemlerine ilişkin bilgi verdi.

AVM'lerde yeni döneme uygun güvenlik cihazlarının denemelerinin yapıldığını, önümüzdeki hafta İstanbul'da bazı AVM'lerin test amaçlı açılışlarını yapmayı planladıklarını belirten Kösereisoğlu, güvenliğe yönelik kapsamlı düzenlemelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Kösereisoğlu, Bilim Kurulu'nun güvenlik görevlilerine yönelik tavsiye niteliğinde hazırladığı rehberle uyum için çalıştıklarını bildirdi.

ISI FOTOLU GİRİŞ
Özel güvenlik şirketlerinin yeni dönemde AVM'lerde güvenliği sağlamaya yönelik hizmetlerin yanı sıra sağlık güvenliğinin sağlanmasından da sorumlu olacağına işaret eden Kösereisoğlu, önlemlerin daha AVM'ye girmeden başlayacağını, ısı ölçer kameralarla müşterilerin vücut ısılarının ölçüleceğini söyledi.

avm-ayar-corona-resim-012.jpg

Kösereisoğlu, “Isı ölçen cihazlar tıpkı fotoğraf çeker gibi belirli bir mesafede durup kameraya bakan müşterilerin ısısını ölçüp yan taraftaki güvenliğe bildirecek. Sağlık sorunu görünmüyorsa ve maske takılmışsa içeri girişe izin verilecek” dedi. Kösereisoğlu, girişlerdeki  kapı dedektörlerinin hassasiyetini artırıp el dedektörlerinin kullanımını azaltacaklarını bildirdi.

500 KİŞİLİK AVM'YE 50 KİŞİ ALINABİLİR
SecurItas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu, AVM'lerdeki işletmelere belirli sayıda müşterinin alınması ve kasa önlerinin genişletilmesinin planlandığını, yüzde 10 gibi bir kuralın uygulanmasına karar verilmesi halinde 500 kişilik bir AVM'ye aynı anda en fazla 50 müşterinin alınacağını belirtti.

Kösereisoğlu, “AVM'lerdeki genel alanlarda video analizleri hem müşteri sayısını hem de sosyal mesafeyi ölçeceğiz. AVM'lerde artık serbest geziler olmayabilir. Müşteri belirli bir süre içinde AVM'den çıkacak ve yeni müşteriler giriş yapabilecek” dedi.

ZARAR PAYLAŞILMALI
Öte yandan; Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş da sıkıntılı bir sürece işaret ediyor. “Önemli olan iyi niyet. Toplum ve çalışanın sağlığı” diyen Altaş, şunları söylüyor: “İsteyen AVM kapılarını açacak, isteyen perakendeci gelecek. Kira ticari bir konu. AVM’ler bu konuda kendileri karar verecek. İstinye Park Mayıs’ta kira almayacağını, haziranda yüzde 30 alacağını, Zorlu, haziran için yüzde 20 alacağını açıkladı. Çıkmak isteyen perakendeci çıkabilir ancak sözleşmesindeki depozitoları ödeyerek çıkar. Teminat mektupları ise mücbir sebep nedeniyle çözülmez. Ortak giderleri ise alacağız. Zor bir süreç olacağı kesin. Ancak bizler de bu süreçte zarar ettik. Zarar da paylaşılmalı. Bizim görevimiz anlaşmazlığın en az olması.”

AKİŞ ‘1 HAZİRAN‘ DEDİ, VAKKO RANDEVULU BAŞLIYOR
Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı salgın nedeniyle 19 Mart 2020 tarihinde kapattıkları Akbatı ve Akasya alışveriş merkezlerini 1 Haziran’da açacağını duyurdu.

Akiş, kararı kiracılardan aldığı görüşler neticesinde aldıklarını açıkladı. Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nca olumsuz bir görüş gelmesi durumunda bu tarih ötelenebilecektir” görüşüne de yer verildi.

AVM’nin kapalı olduğu süre boyunca kira alınmayacağı, haziran için ise yüzde 50 oranını aşmayacak kira desteği sağlanacağına işaret edildi. Vakko da yaptığı açıklamada 19 Mart’ta mağaza ve üretim merkezinin kapatıldığını hatırlattı.

Açıklamada, “6 Mayıs’tan itibaren VAKKO Nişantaşı, Suadiye ve VAKKO Esenyurt outlet mağazaları pilot mağaza olarak özel konumlandırma kararı alınmıştır. Söz konusu mağazalarda kontrollü olarak 12.00-18.00 saatleri arasında randevulu hizmet verilmeye baslanacaktır” denildi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940