Ayhan Bora Kaplan davasında gelişme: İddianame tamamlandı

Ayhan Bora Kaplan davasında gelişme: İddianame tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle bağlantılı "gizli tanık" soruşturması kapsamında altısı emniyet mensubu 11 şüpheli hakkında iddianame düzenledi.

CUMHURİYET Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle bağlantılı "gizli tanık" soruşturması kapsamında altısı emniyet mensubu 11 şüpheli hakkında iddianame düzenledi. İddianame Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İddianamede eski Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, eski Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, eski Şube Komiserleri Ufuk Gültekin, Gökhan Karaca ve Metehan İlkyaz ile Nurullah Özgür Kopuk, Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik 'şüpheli' olarak yer aldı.

İddianamenin kabulü halinde şüphelilerden Kerem Gökay Öner, "görevi kötüye kullanma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "suçluyu kayırma" suçlarından iki yıldan 11 yıla, emniyet mensubu diğer şüpheliler Murat Çelik, Şevket Demircan, Ufuk Gültekin, Metehan İlkyaz ve Gökhan Karaca aynı suçların yanı sıra "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan dörder yıldan 15'er yıla kadar hapisle yargılanacak.

Sivil şüphelilerden Nurullah Özgür Kopuk, "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar; Adem Kaçan, Mustafa Çotuk, Ramazan Kubat ve Erdoğan Sertçelik ise "suçluyu kayırma" suçundan altışar aydan beşer yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

AYIRMA KARARLARI: TCK 316 DETAYI

Savcılık, şüpheliler hakkında TCK'nin "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlığı altındaki 316. maddesinde düzenlenen "suç için anlaşma" suçundan yürütülen soruşturmayı ayırarak, başka bir soruşturma numarası altında yürütülmesini kararlaştırdı.

ESKİ POLİS ŞEFLERİ ANAYASAL DÜZENİN İŞLEYİŞİNE KARŞI SUÇLARDAN YARGILANACAK

Türk Ceza Kanunu'nun 316. maddesinde düzenlenen “suç için anlaşma suçu”nda, suç işlemek için örgüt kurma ve diğer örgüt suçlarından farklı olarak devletin güvenliği ve anayasal düzeni, anayasal düzenin işleyişine karşı suçlardan herhangi birini işlemek üzere anlaşma yeterlidir.

Yani, söz konusu polis şefleri devletin güvenliği ve anayasal düzeni, anayasal düzenin işleyişine karşı suçlardan herhangi birini işlemek üzere anlaşma suçundan da yargılanacaklar.

SERDAR SETÇELİK NELER DEDİ

Söz konusu soruşturmanın ise 'gizli tanık' Serdar Sertçelik'in Erk Acarer'in canlı yayınında yaptığı itiraflara dayandığı öğrenildi.

Firari Serdar Sertçelik, geçtiğimiz Mayıs ayında katıldığı yayında kurulan tezgahı şu sözlerle açıkladı:

"Bir şekilde zaten gizli tanık yaratacaklar bu belli. Ben de kabul ettim. Kendimi ve ailemi kurtarabilmek için, benim ve abimin üzerine yıkılacak dosyaları engelleyebilmek için. Daha sonrasında bu ifadeyi kendileri isim isim 'Bu ismi koyalım mı? Koyalım. Bu olay böyle olmuş mudur? Olmuştur.' diye beni baskılarla tehditlerle hiç bir şekilde irademin altında olmayarak 19 sayfalık gizli tanık ifadesi oluşturdular.

Bütün o giren isimler ilk ifadede. Benim bir sonraki ifadede söyleyeceğim isimleri duyduğunuzda herkes şaşıracak" diyen firari Serdar Sertçelik, "Serdar, Bekir Bozdağ, Mücahit Aslan, Abdülhamit Gül, Fahrettin Koca, Sadık Soylu... Bu isimlerle ilgili bir şablon oluşturulacak. Bunlarla da oturup karşılıklı konuşacağız. Gizli tanık ifadene bunları da ekleyeceksin' denildi." ifadelerini kullandı.

"ORTADA BİR SAVAŞ VAR"

Firari Serdar Sertçelik devamında şu sözleri sarf etti

"Bu şahıslar eklendiğinde ben nasıl kendimi kurtarabilirim. Bu şahısların isimlerini ben kullandığımda, AK Parti'nin gücü altında nasıl bunları yapabilirim diye anlamaya çalışıyorum. Ortada bir savaş var çünkü kendi içerilerinde. Ne olduğunu anlayamıyorum."

Firari Serdar Sertçelik'in kumpas iddialarında Abdülhamit Gül, Bekir Bozdağ, Hasan Doğan, Mücahit Aslan, Bilal Aslan, Fahrettin Koca'nın isimlerini vererek Emniyet üzerinden AKP'ye darbe yapıldığını yineledi.

SES KAYDI O GÜNLERDE ORTAYA ÇIKTI

Firari Serdar Serçelik'in iddialarında gündeme getirdiği ve kendisini Süleyman Soylu ve Hasan Doğan'a karşı komplo kurmaya teşvik eden Ankara Emniyeti'nden olduğu iddia edilen bir isimle yaptığı görüşmenin kaydı o günlerde ortaya çıktı.

Firari Serdar Sertçelik daha sonra "Ankara Emniyet Müdürlüğü AKP'ye darbe yapıyor" iddiasını ileri sürdü, "Yarın yapacağım paylaşımlarla tüm söylediklerimi ispat edeceğim" dedi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nden Ş.D. isimli yetkili ile firari Serdar Sertçelik arasında bir konuşma da o günlerde şöyle ortaya çıktı:

Serdar Sertçelik: "Orada da karşıda Mücahit Aslan var. Bu tarafta Bekir Bozdağ var. Şimdi Mücahit Aslan Reis'e çok yakın. Şimdi ben bunu söylediğimde ben iyice kötüye gitmeyeyim müdürüm."

Ş.D.: "Bu iki. İki konu ile ilgili söylüyorum, iki konuyla ilgili görüşeceğim ben. Gerek yok istersen sana söyleyeyim. Söylemeyeceğine söyleyeceğim. Açık ve net söyleyeyim."

"Bekir Bozdağ ile ilgili bir şey demiyorum. Muhtemelen söyle derler. O ayrı bir konu. Ama bu diğer konuyla ilgili tabi bakmak lazım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler