Bakan açıkladı... Okula kayıt parası kesinlikle yasak!

Bakan açıkladı... Okula kayıt parası kesinlikle yasak!

Okullar açıldığında öğrencilerin kayıt olabilmesi için velinin zorunlu tutulduğu "kayıt parası" ile ilgili bir açıklama geldi.

HER eğitim-öğretim yılı başlangıcında okul yöneticileri ile veliler arasında kayıt parası gerilimi yaşanır. Okulun giderleri için talep edilen bu miktarı karşılayamayan velinin öğrencisi o okula alınmama tehlikesi ile karşı karşıya gelir.

Bu durumdan şikayetçi olan veliler seslerini duyurdu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmur Özer"kayıt parası alınmaması ile ilgili" açıklama yaptı.

"KESİNLİKLE YASAK"

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önce de gündeme gelen, veliden "okul kayıt parası" adı altında para alınmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtmişti.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Özer, 20 Temmuz 2022 tarihinde İzmir'de katıldığı bir toplantıda; "Velilerin özellikle kayıtlarda bağış gibi sizleri de rahatsız eden süreçlerle karşılaşmasını istemiyoruz. Velilerimiz eğer isterse okullara, okul aile birliklerine bağış yapabilirler ama bağışla okul kayıtları arasında hiçbir zorunluluk ilişkisi yok. Çünkü biz Bakanlık olarak tüm okullarımızın ihtiyacını karşılayabilecek gücümüz de var bütçemiz de var." dedi ve velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrı yaptı.

65 OKULA İNCELEME BAŞLATILDI 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik velilerden gelen şikayetler üzerine 65 okulda inceleme başlattı.

"KAYIT PARASI KONUSUNDA TOLERANS GÖSTERİLMEYECEK" 

Bakan Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

LİSELERİN DIŞINDAKİ OKULLARA DA
DOĞRUDAN BÜTÇE GÖNDERİLDİ 

MEB bu yıl ilk kez Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış ve böylece okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler