Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nde 'nükleer sızıntı' skandalı

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nde 'nükleer sızıntı' skandalı

İstanbul’da bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde görevli bir personel, Mart 2024’te hastanede nükleer sızıntı yaşandığını fakat İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın üstünü örttüğünü TBMM’ye bildirdi.

İSTANBUL’da 2020 yılında açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu dilekçede, hastanede 15-31 Mart 2024’te yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti. Sızıntının, halktan gizlendiği belirtilen dilekçede, "Gizlenmesi için talimat, İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Alim B. tarafından verildi" denilirken nükleer sızıntının, hastane başhekimliği tarafından da bilindiği iddia edildi.

Söz konusu nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini söyleyen personel, hastanede yöneticilerin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu söyledi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ İDDİALARI REDDETİ

İddiaların odağında bulunan ve olayın üstünü örttüğü öne sürülen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sözcü'den Hazar Dost'a yaptığı açıklamada, olayı Atom Enerji Kurumu’nun takip ettiğini belirtirken, ölçümlerde herhangi bir sızıntının gözükmediğini söyledi.

HASTANE KAYNAKLARI: SIZINTI DOĞRU, ÖNLEM ALINDI

Sözcü'nün ulaştığı Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri, söz konusu sızıntı iddialarının doğru olduğunu belirtirken gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Olayın nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı 15 tanktan birinin geçişinde çıkan arıza nedeniyle yaşandığını aktaran yetkililer, sızıntının otopark bölümünde bir temizlik işçisinin dikkatiyle ortaya çıktığını söyledi.

Atom Enerji Kurumu, AFAD ve hastaneyi yöneten Rönesans Holding’in yetkilileri, toplantı yaptıktan sonra hastaların yattığı bölümün sızıntı geçene kadar kapatılmasına karar verdi.

İki gün süren sızıntının ekipler tarafından tamir edildiğini söyleyen kaynaklar, personellerin bu sürede koruyucu ekipmanla çalıştığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler