Başkent'de 'ızdırap günleri' başlıyor!

"Çankırı Tanıtım Günleri"nin ikinci ayağı 30 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında Başkent'de yapılacak.

TÜİK kayıtlarına göre ülkede en fazla 'Çankırılı' barındıran şehir!

Son verilere göre sayı 235 bin 667!

İstanbul'da yaşayan Çankırılı nüfusuna göre yaklaşık yüzde 30 daha fazla!

Bürokrasiden tutun da, sanayiye kadar her alanda başarılı Çankırılı yetişmiş insan sayısı İstanbul'la kıyaslanmayacak oranda yüksek!

Ancak Başkent'de mevcut 'gecekondu' Federasyon ile kuruluş amacından yıllar önce sapmış ve 'vakıf'lığı sadece tabelasında kalmış oluşum, Çankırı insanının kanayan yarası olarak   makinaya bağlanmış 'yaşayan hasta' (!) modunda hayatiyetlerini sürdürürlerken, fatura her zamanki gibi Çankırılı'ya kesiliyor...

Çankırılı'nın Başkent'te temsili noktasında yıllardan bu yana yaşanan mevcut 'cücelik' ortaya çıkabilecek meyveleri de dalında kurutmaya neden oluyor...

"Hangi meyveleri?" diye soruyorsanız, sondan başlayayım:

- Çankırı Tanıtım Günleri'nin Ankara ayağına karşı başta şehrin belediye başkanı olmak üzere, Valisi de hiç mi hiç istekli değil... Yukarıdaki bu görüntü dalga dalga aşağıya da yansıyor 'masa üzerindeki' proje her geçen gün sulanıyor!

- İstanbul'a koşa koşa giden Vali ve Belediye Başkanı, iş Ankara'ya gelince neden 'çekinceli' davranır ki! Hele hele Belediye Başkanı Dinç (iddialara göre) "Sayın Vali'nin baskısı olmasa Ankara'daki etkinliğe hiç katılmayacağım" cümlesini neden sarfeder ki!

- Başkent'te yaşayan ve Çankırı nüfusundan çok gerilerde olan diğer Anadolu illeri fertleri; başta belediye meclis üyelikleri, il genel meclisi üyelikleri ve de Belediye Başkanlıkları koltuklarına rahatlıkla sahip olabilirken, 18'e gönülden bağlı çok sayıda insan sadece ve sadece 'seyirci' olarak tribünlerdeki yerini alıyor.

- Gecekondu Federasyon ve 'tabela' Vakıf'taki yapı nedeniyle; Başkent'deki Çankırı gücü 'güç' olmaktan çıkıyor ve adeta 'zavallı' haline dönüştürüyor!

'Zavallılar'dan da ortaya çıka çıka 'çadır tiyatrosu' çıkıyor!

İşin kötü tarafı da 'çadır tiyatrosu'nun tabelasına da 'Çankırı' ilave ediliyor...

Sonrası mı!

'Çaplıkları' göbek genişlikleriyle dahi ölçülemeyecek düzeydeki yalın ayak başı kabak zat-ı muhteremlerin çekebildiği 'Çankırı kağnı arabası' asfalt yerine tarlada debelenip duruyor!

Ve Başkent'de "Çankırı Tanıtım Günleri" düşe kalka "ızdırap günleri"ne doğru ilerliyor...

'Müstehak' diyeceğim de...

Dilim varmıyor be yurdum insanı...

x x x

"Dinsizin hakkından imansız gelir" başlıklı yazıma gelen onlarca olumlu tepki sonrasında biraz olsun "ohhh be" demedim dersem yalan olur...

Sessiz çoğunluğun 'ortak akıl'da buluşmasının getirdiği 'özgüven' ile çakıl taşlarıyla dolu bozuk yolda 'yıkılmadan' yürümenin getirisi bu olsa gerek...

Yazının yayımlanmasından sonra ÇANDEF Başkanı Vahap Yartaş'ın arayarak "Yaptığınız öneri ile ilgili çalışmalarımız aylar öncesinde başlamıştı. Ya bilgi kaynaklarınız çok sağlam ya da kalbimizden geçeni okudunuz" şeklindeki değerlendirmesi 'ortak akıl'ın yansımasının bir ürünüydü...

Önemli olan hayata geçirilecek projenin; Kötü deneyimler nedeniyle uzun yıllardan bu yana bir araya gel(e)meyen Çankırı sermayesinin, böylesi bir projeyle tekrar buluşması, kaybedilen 'özgüven' duygusunun yeşermesine öncülük etmesidir.

Proje ile; Çankırı insanına ait mer'aların geleceğinin teminat altına alınarak bu arazilerin kişisel ihtiraslar uğruna sonu belirsiz maceralardan uzak tutulmasına da vesile olunacaktır.

Ata hiç boş konuşmamış! 

"Kötü komşu komşuyu ev sahibi yapar" (!)

x x x

3 Mayıs'ta yapılan Çankırı Ticaret Borsası seçimleri her iki adayın 56'şar oyuyla tamamlanınca, ortaya çıkan tartışmaya İlçe Seçim Kurulu hakimi el koydu ve "iptal' kararı ile ikinci seçimin 9 Haziran'da yapılacağına karar verdi.

Şimdi sıra Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde... 9 Mayıs Perşembe günü yapılacak olan seçimlerin sonucunu bugünden tahmin etmek zor... Bekleyelim ve de görelim...

Haftanın hayırlara vesile olması dileğiyle...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum