Baykal'dan Dersim yorumu!

Baykal'dan Dersim yorumu!

CHP Lideri Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Onur Öymen'in 10 Kasım'da Dersim olayıyla ilgili söylediklerinden sonra yaşanan tartışmaları şöyle değerlendirdi...

"10 Kasım'da söylenen sözün (Onur Öymen'in 'Dersim'le ilgili sözleri) ne olduğunu biliyoruz. Yanlış anlamadan kaynaklı olarak arkadaşımız da özür diledi ama bu sistemli kampanya yürütülüyor. Her toplumun tarihinde yaşanmış acı olaylar vardır. Izdıraplar vardır. Bu ızdırapları üzüntüyle anıyoruz. Ama hangi ülkede bu acılar istismar edilir. Şu an sistematik bir biçimde kriz yaratılıyor.

Olay sadece Dersim değil. Cumhuriyet tarihinde yaşanmış birçok isyan var. Dersim'de yaşananlar bir mezhebe ya da etnik kimliğe dönük değildir. Bu bir dönüşümdür. Anadolu'da Alevi inancına yönelik bir saldırı olması gibi algılansaydı böyle mi olurdu? O bölgedeki aşiretlerin 4'te 3'ü itibar etmiyor. Yaşananlar 'Kerbela' olarak değerlendirilseydi sonuçlar böyle mi olurdu? Sayın Başbakan başka kapıya başka kapıya! Aleviler'den sana hayır yok.

Dozerleri cemevinin kapısına sürecek. 'Cemevi cümbüş evi' diyecek. Madımak'taki acıya bi şey söylemeyeceksin. Sonra çıkıp böyle konuşacaksın. Bu yıpratma kampanyasına aklı başında kimse alet olmayacaktır. Hz. Muhammed'i Hz. Ali'den ayıramazsınız. Hz. Ali'yi de Mustafa Kemal'den ayıramazsınız... Bunlar Türkiye'nin temelidir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler