Beypazarı Modelinin açılımı Çankırıda tartışıldı

Beypazarı Modelinin açılımı Çankırı'da tartışıldı

“Kırsalda Yaşayan Kadınların İşgücü Piyasasına Dönmesi İçin Sürekli Eğitim

Yaklaşımının Adaptasyonu: Beypazarı Modeli” açılış toplantısı bugün Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılış toplantısında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş açılış konuşmasına İspanya’dan, Yunanistan’dan ve Polonya’dan gelen proje paydaşlarına "hoş geldiniz" diyerek başladı. Daha sonra üniversitenin yapmış olduğu bu ve benzeri projelerin Çankırı’ya kattığı değerin ne kadar önemli olduğunu ve toplamda 100 milyon lirayı bulan proje çalışmalarının olduğunu belirtti. Bu proje çalışmalarının devam edeceğini, proje zengini bir üniversite olacaklarını belirtti.

Daha sonra Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) LLP/Leonardo Programı Uzmanı Vahit Sadal, projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi verdi. Vahit Sadal hayat boyu öğrenme programından kısaca bahsedip projeden STK’lar, yerel yönetimler, eğitim kurumları, kamu kurumları ve iş dünyasının faydalanabileceğini söyledi. Bu projelerin daha çok artması gerektiğini ifade eden Sadal, Çankırı’nın da bu tip projelere ihtiyaç duyan bir il olduğunu söyledi.  Sadal; "Bu gibi projelerin genelde Büyükşehir Belediyelerinde yapıldığını ama Çankırı’nın bu konuda ilk olduğunu belirtip, Karatekin Üniversitesi Rektörünü ve hocalarını Çankırı’da böyle bir projeyi yürüttükleri ve destekledikleri için tebrik ediyorum" dedi.

Vahit Sadal, 2009 yılında Yenilik Transferi projesinde başvuru sayısının 93 olduğunu ve 19’nun kabul edildiğini, Çankırı Karatekin Üniversitesinin de bu 19 proje arasında olduğunu söyleyerek üniversitenin ne kadar başarılı olduğunu sözlerine ekledi. Vahit Sadal projelerin nereden ve nasıl bulunabileceğindende bahsederek proje çalışması yapmak isteyenlere yol göstermiş oldu. Sadal projelerin akademik çalışmaları da desteklediğini ve akademik çalışma alanlarını artırdığını ifade etti. Daha sonra ise proje ortağı İspanya sözcüsü Sadal, "Çankırı Karatekin Üniversitesinin bize sunmuş olduğu bu fırsat için teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra söz alan Yrd. Doç. Dr. Sezai Özçelik ise, projenin 93 proje arasından 19 arasına girdiğini belirtip proje ortaklarından bahsetti. Özçelik hedef kitlemiz kırsal alanda yaşayan ve işgücü piyasasına girmekte zorlanan kadınlar ve genç kızlardır, projenin amacı ise işgücü piyasasında bilgi ve becerisi yetersiz olan ya da çağın gerektirdiği ihtiyaçları gidermekte yetersiz kalan kırsal alanda yaşayan kadınlar ve genç kızların aktif olarak işgücü piyasasına girmesi olarak belirtti. Projenin içeriğinden de kısaca bahseden Yrd. Doç. Dr. Sezai Özçelik katılımcılara teşekkür etti.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler