"Bir" olmayı başarmak

 Senelerdir yayınlanan av ve doğa ile ilgili konuları içeren av&doğa dergisini her ayın başında elime almak için sabırsızlıkla beklerim ve bu güne kadar hiçbir sayısını kaçırmadan en ince detayına kadar keyif içinde okudum. Bazen içinde kendimi bulurum, bazen de yeni bir bilgi edinirim. Her ne olursa olsun mutlaka içeriğinde benden bir şeyler vardır…

Geçtiğimiz 2010 yılında Çankırı Team adı altında üç aile katıldığımız amatör olta tutkunlarını bir araya getiren Av Doğa Dergisinin bu yıl düzenlenen 10.Olta Balıkçıları Şenliğine Çanobder olarak kalabalık bir ekip ile katılarak Çankırı olta balıkçılarının sesi olmaya çaba sarf ettik. Bunda da sanırım başarılı olduk. Büyük bir grup ile Cuma akşamı etkinliğin yapılacağı alana ulaşarak kampımızı kurduk, bazı arkadaşlarımız işlerinden dolayı cumartesi günü bizlere katılırken bazı arkadaşlarımız ise yine işlerinden dolayı cumartesi günü Çankırı’ya tekrar dönmek durumunda kaldılar.

ismail-yilmaz-yazi-resim-04.jpg

Cuma akşamı ulaştığımız etkinliğin yapılacağı Kırıkkale/Keskin-Köprüköy beldesinde bir kısmımız çadırları kurarken, bir kısmımız ise yolculuktan dolayı geciken akşam yemeği için kolları sıvayarak yapılan iş bölümü neticesinde kısa bir süre içinde hem kamp yerimiz oluşturuldu hem de yemek faslı gerçekleştirildi. Cumartesi sabah avında tutulan iki adet turnanın boy ölçümlerinde 60 cm üzeri olması akşamüzeri avı için bizi ümitlendirdi. Akşamüzeri başlayan ancak kısa süren yağış biraz tedirgin etse de yinede gecikmeli olarak botla suya açılmamıza engel olmadı, fakat oltalarımıza balık vurmadı. Havanın kararmasına yakın bir zamanda botları kıyıya çıkararak şenlik alanındaki yerimizi aldık. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep birlikte söylenmesi ile şenliğin startı da verildi. Aralıklı olarak yağmur ile ıslanılmasına rağmen şenlik alanında yanan kamp ateşi çevresinde müziğin ritmine kapılan herkes marifetini gösterdi.

Pazar sabahı kayıtların ilgili masalarda yaptırılması ile 6.30’da başlayan yarışma saat 11.00’de sona erdi. Malzeme kutularımızda ki her türlü yapay yemi denememize rağmen maalesef bizler balık yakalayamadık. Saat 12.00’de yapılan hakem değerlendirmesi ardından ödül törenine geçilerek dereceye girenlere ödülleri takdim edilirken kura yolu ile katılımcılara çeşitli hediyeler verildi ve şenlik böylece sona erdi.

Aslında katıldığımız şenlikten ziyade tam bir sene önce kurulan derneğimiz Çanobder ’in gelmiş olduğu nokta ve Çankırılı olta balıkçılarına kazandırdıkları çok önemli. Geçirdiğimiz bu bir sene içerisinde Eylül 2010 sonlarında Melan Çayı kefal balığı yakalama etkinliği ve hemen ekim başlarında iki takım ile katıldığımız Bolu/Gölköy geleneksel sazan balığı yakalama yarışması. Aralık ayında üyelerimizi tanıştırıp kaynaştırmak amacı ile düzenlenen hafta sonu ızgarada hamsi keyfi, Nisan 2011 ortalarında balık sezonunu kefal balığı yakalama etkinliği ile açmak üzere Devrez etkinliği ve yine nisan ayı sonlarında düzenlediğimiz Kırıkkale/Keskin-Köprüköy turna balığı yakalama etkinliği. Nihayetinde de 28-29 Mayıs tarihlerinde Av Doğa dergisi 10. Olta Balıkçıları Şenliği.

Görüleceği üzere kuruluşumuzun üzerinden sadece bir yıllık zaman geçmesine rağmen 6 tane güzide etkinlik ve her etkinlikte bir öncekinden daha fazla katılım ve artarak çoğalan birlik beraberlik. Sanırım her geçen günde daha da artacak heyecan, bilgi birikimlerimizin birbirlerimiz ile paylaşımı, amatör olta balıkçılarının dayanışması ve umarım ki ileriki aylarda katılım yapılan etkinliklerde Çankırı olta balık avcısının da memleketimizin diğer şehirlerinde yaşayan olta balıkçıları ile daha fazla kaynaşması gözlenilecek. Daha şimdiden ülkemiz dört bir köşesindeki olta balıkçıları ile dostluk köprüleri kurulmaya başlanılmış durumda.

ismail-yilmaz-yazi-resim-05.jpg

Çankırı’da amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve bilinçli amatör olta balıkçılığı yaparken doğal hayatında korunmasına katkıda bulunmak amacı ile Haziran 2010 ayında çıktığımız bu yolda, yapamazlar, edemezler, kuramazlar denilse de, bir takım kişiler verdikleri sözü ve desteği içten pazarlıkla ve bütün art niyetleri ile yerine getirmeseler de ÇANOBDERin bugün geldiği nokta ortadadır. “BİR” olmak adına çıkmış olduğumuz bu yolda bize desteğini esirgemeyen üyelerimize ve samimi dostlarımıza teşekkür ederiz.

Amatör olta balıkçılığına gönül vermiş bütün doğaseverlere rasgelsin…

Bu yazı toplam 1798 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum