Bir tek şey istedi, binlercesi geldi!

Bir tek şey istedi, binlercesi geldi!

Adana’da biri engelli 11 çocuğuyla tek odalı evde yaşayan Demir Ailesi’nin 4 yaşındaki kızı Hülya’nın ’bir çift ayakkabı’ hayaline yüzlerce hayırseverden binlerce ayakkabı geldi.

Minik Hülya’ya ilk ayakkabıyı Sosyol Hizmetler Müdürlüğü uzmanları götürdü, ancak renginin pembe değil de siyah olması hayaline kavuşmayı geciktirdi.

Çelik kapı imalatında çalışan 35 yaşındaki İbrahim Demir ile eşi aynı yaştaki Asiye Demir’in biri engelli 11 çocuğu ile aylık kirası 150 lira olan, kapı yerine perde kullanılan tek oda, banyo ve tuvaletten oluşan evdeki yaşam savaşı yürek burktu. Ailenin dramının yer aldığı DHA’nın haberlerini okuyan ve televizyonlarda izleyen yüzlerce hayırsever, tek hayali bir çift pembe renkli ayakkabı olan Hülya ve kardeşlerine binlerce ayakkabı vaadinde bulundu. Bakımsızlıktan kirli yüzüne rağmen yeşil gözleri ve sarı kıvırcık saçlarıyla dikkat çeken Hülya’yı evlat edinmek isteyen aileler de oldu.

DHA Adana Bürosu’nu telefon yağmuruna tutan hayırseverlerin irtibat kurabilmesi için, bir yakınları aileye kendi cep telefonunu verdi ve ilk kez GSM kullandılar. Aileye yardımda bulunmak isteyenler verilen 0.546. 911 30 57 numaralı cep telefonuyla irtibat kurup adreslerini ve isteklerini öğrendi.

BAKAN DEVREYE GİRDİ

Haberin yayınlanması üzerine Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf devreye girdi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne talimat veren Bakan Kavaf, minik Hülya’nın ailesine sahip çıkılmasını istedi.

Bakanın talimatıyla harekete geçen Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, küçük Hülya ve kardeşleri için ayakkabı götürdü. Demir Ailesi’nin yaşadığı evde incelemelerde bulunan sosyal hizmet uzmanları, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle gelişim sorunu yaşayan 1.5 yaşındaki Mahmut için sağlık desteği yapılması kararı aldı. Aile için Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan kira, yakacak ve eğitim için maddi destek sağlanacak.

Bu arada bir bakanın eşi de DHA muhabirinden ailenin içinde bulundruğu durum ve neler yapılabileceğine ilişkin geniş bilgi aldı.

AYAKKABI PEMBE DEĞİL, SİYAH ÇIKTI

Hülya’nın istediği ilk ayakkabı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden geldi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından temin edilen biri anne Asiye’nin olmak üzere 11 çift ayakkabı aileye teslim edildi. Ayakkabıların bulunduğu poşeti sevinçle açan çocuklar kutuları paylaştı. Kendisine düşen kutuyu gözleri parlayarak açan Hülya’nın hayalleri yarım kaldı. Günlerden beri pembe pabuç hayali kuran Hülya’nın kutusundan üzerinde kalp ve çiçek işlemeleri bulunan siyah ayakkabı çıktı. Diğer kutulardan da pembe ayakkabı çıkmadı.

YARDIMLAR DÜZEN İÇİNDE YAPILMALI

Hülya Demir’in bir çift pembe ayakkabı isteğinin hayırseverleri harekete geçirdiğini belirten İl Sosyal Hizmetler Müdürü Fazıl Doğanç, "Türk insanı her şart altında, mağdura, mazluma yardıma koşar. Hülya kızımızın dramı üzerine yardım yapmak için yüzlerce insan harekete geçti. Ancak, bu tip yardımların insanları rencide etmemesi, yerine ulaşması esas olmalıdır. Hülya kızımızın ailesinin durumu gözler önünde, para veya malzeme yardımı yapmak isteyenlerin müdürlüğümüze başvurmaları halinde bağışları bir düzen halinde yerine ulaştırılabilir" dedi.

kaynak: milliyet.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler