Bizim Eller

Anekdot bu ya; Padişahımız her şeye zam yapar. Zam yaptıkça halkta çıt yok. Bir, üç, beş derken gene bir okkalı zam yapar. Hani şu benzinin 5 lirayı geçtiği, doların 2.5 liraya yaklaştığı gibi. Bir de bakar ki halk gülüp oynuyor. Hemen sadrazamını çağırır. 'Sadrazam efendi işte şimdi pohu yedik' der. Sadrazam 'Haşmetlim ne oldu?' diye sorunca; 'Ulan halk oynamaya başladı daha ne olacak?' der. Yani baskıdan, tehditten, eleştirmeden yıldırılan halkımızın bugünkü durumu. Anlayacağınız oynamaya az kaldı, çoğu da oynattı bile.

Sırası gelmişken şu yolsuzluk dosyaları açılmışken, Çankırı’'daki dosyalara da bir el atıverseler Allah rızası için ne olur. Hem şaibe altındakiler aklanır, hem de kamuoyu rahatlar. Devlet kesesinden neler yapılmış, ne gibi yolsuzluklara bulaşılmış hep birlikte görürüz. Aslı astarı çıkmazsa çamur atanlar utanır en azından.

Şu boş laf edenler, konu mankeni olarak ortada dolaşanlar var ya Çankırı’'nın başının belası bunlar. İş yapmaz, iş kovalar asalaklar, tufeyliler bir bir ortaya dökülse de halkımız kimlere kanıyor, kimlerin arkasından gidiyor bir görse.

Seçim çalışmaları başladı, devletin kesesinden neler harcanıyor denetlemek olası değil. Başbakan bile denetlenmiyor, gariban kasaba yöneticisi, işgüderi mi denetlenecek?

Ben de laf ettim beri gele! Ya göz boyayıcılara ne dersiniz?

Neyse içinizi karartmak istemem. Çankırılı'nın Çankırı'’ya sahip çıkacağı umudunu hiç yitirmedim. Bugün olmazsa yarın mutlaka….

Oynamadan,oynatmadan!

Okuyucu der ki; Ya biraz güzel haber, yorum yazsan olmaz mı?’’

Olmaz olur mu?

Güzellik var da biz mi yazmadık?

Gene de iyimserim. Taşyakası'nın yığın taşlarını, Yapraklı'nın göletini, Ilgaz'’ın çamlarını, Orta Sanı’'nın ıssızlığını, Aydos'’un manzarasını, Çerkeş'’in eski hakiki balını, Eldivan'’ın kirazını, Kızılırmak'’ın yayın balığını, Bayramören'’in yaylalarını, Kurşunlu'’nun reformist insanlarını ve diğerlerini….

Özledim.

Doğanın insandan daha sadık olduğunu anımsatmaya gerek var mı?

İşte böyle bir özlem içinde Saadettin Kutlu-Muzaffer Sarısözen'‘den alınan bir türkü mırıldanalım:

Bizim Eller Ne Güzel Eller

Söylesin şirin diller
Oynasın koç yiğitler
Oh bizim eller ne güzel eller

Bu dağda maral gezer
Zülfünü darar gezer
Dağ bizim maral bizim
Avcı burda ne gezer.

Bizim eller ne güzel eller
Söylesin şirin diller
Oynasın koç yiğitler
Oh bizim eller ne güzel eller

Al giyer al allanırsan
Şekerlenir ballanırsan
Geyinmiş guşanmışsan
Garşımda sallanırsan

Bizim eller ne güzel eller
Söylesin şirin diller
Oynasın koç yiğitler
Oh bizim eller ne güzel eller

Bu yazı toplam 870 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.