Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem yapan öğrenciler için "Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir" ifadelerini kullanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Pazartesi günü rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık 60 kişilik gruptan aralarında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıkan bir kişinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği’nce konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık (60) kişilik grup; sloganlar atarak, üniversite rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının önünü keserek ilerlemesini engellemiş ve bir şahıs da aracın üzerine çıkmıştır.

Konuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; makam aracının üzerine çıkan kişinin de aralarında bulunduğu (7) şahıs ile görevli personele mukavemette bulunan (3) şahıs olmak üzere toplam (10) şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmıştır. Soruşturma devam etmektedir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılmış, Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem yapan öğrenciler için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Salgın döneminde pek çok alanda gereken altyapıya sahip olduğumuzu hep birlikte gördük. Artık belirleyici konuma gelmemiz gereken bir döneme geldik.

Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz.

Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz.

Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir. Gelişmiş ülkeleri geride bıraktığımız bir kapasite var.

Ülkemizde üniversite eğitimi almak isteyen hiçbir gencimizin maddi kaynak sıkıntısı çekmemesi için eşi benzeri görülmemiş adımlar attık."

3 ÖĞRENCİ TUTUKLAMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Boğaziçi Direnişi’nin 276’ncı, yeni eğitim öğretim döneminin ise ilk gününde Boğaziçili öğrenciler geceyi nezarethanede geçirdi. 3 öğrenci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Boğaziçi Üniversitesi, dün yeni döneme başlarken 7 öğrenci gözaltındaydı. Gözaltındaki 7 öğrenci sabah saatlerinde savcılık ifadeleri için adliyeye sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından 4 öğrenci serbest bırakılırken 3'ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Öğrenciler nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildiler.

2 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Savcılık tarafından ifadeleri alınan 7 öğrenciden 4’ü, adli kontrol şartıyla doğrudan serbest bırakılmış, 3’ü ise tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.

Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 3 öğrenciden biri yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 2’si ise tutuklandı.

REKTÖR ÖĞRENCİLERİ ŞİKAYET ETMİŞ

Gözaltına alınan öğrencilerin, rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin isim isim şikayet etmesi üzerine gözaltına alındıkları öğrenildi.

KAFTANCIOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından, “Yıllar önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde öğrenciler dekanı protesto etmiş yumurta yağmuruna tutmuş ve yanılmıyorsam arabasına da zarar vermişlerdi. Ertesi gün arkadaşlar, ‘Dekan bizi davet etti konuştuk, kibarlığı karşısında utandık hatta’ diyerek anlatmışlardı. Fark burada işte!” şekilde paylaşım yaparak, öğrencilerin tutuklanmalarına tepgi gösterdi.

Arkadaşlarını adliyeden almak için bekleyen öğrenciler, 2 arkadaşlarının tutuklandığını öğrenince basın açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.