Boğaziçi Üniversitesi'ndeki skandalı Sayıştay açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki skandalı Sayıştay açıkladı

Sayıştay’ın Boğaziçi Üniversitesi’nin 2021 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporu yayınlandı. Rapora göre, Sayıştay; “Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen temel ihale usulleri ile yapılması gereken işlerin, ihale konusu edilmediğini” tespit etti.

SAYIŞTAY raporuna göre, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kandilli Rasathanesi yerleşkesindeki eski yemekhane binasına Rektörlük ofisi yapılması için 2021 yılında yaklaşık 311 bin lira harcandı. Sayıştay, bu harcamanın ihale ile değil doğrudan temin yoluyla yapıldığını belirledi, "Aynı ihale konusu içerisinde yer alabilecek benzer nitelikteki işlerin kısımlara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle yaptırılması mümkün değildir" değerlendirmesini yaptı.

Sayıştay, bu yöntemle üniversite bütçesinden 603 bin 538 lira harcama yapıldığını tespit etti. Raporda yer alan tabloya göre, bu miktarın 311 bin 865 lirası Kandilli Rasathanesi yerleşkesindeki eski yemekhane binasına rektörlük ofisi yapılması için harcandı.

Sayıştay raporunda, bu harcama için; "Yapılan incelemelerde; aynı ihale konusu içerisinde yer alabilecek benzer nitelikteki işlerin kısımlara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle yaptırılması, bu tür alımların eşik değerlerin altında kalmak amacıyla ihale konusu edilmeksizin kısımlara bölünmesi mümkün değildir" değerlendirmesini yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi, bu bulgu için Sayıştay’a görüş bildirdi. İdare, Sayıştay’a ilettiği yanıtında; "bu hususa katıldığını, bundan sonra ihtiyaçların temel ihale usulleri ile temin edilmesi hususunda gerekli özen ve dikkati göstereceğini" ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler