Bu ateş Türkiyeyi yaktı

Bu ateş Türkiye'yi yaktı

Demokratik açılımın tartışıldığı, barış için umutların

yeşerdiği bir ortamda Reşadiye'den gelen şehit haberi Türkiye'yi derinden sarstı. 7 askerin pusu kurularak şehit edilmesiyle hem onların evine hem de 70 milyonun yüreğine büyük bir acı düştü

3 NOKTADAN ATEŞ AÇILDI
Sazak Köyü yakınlarında şehit olan 7 askerin acısı Türkiye'yi yasa boğarken, saldırının ayrıntıları da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bölgede olay günü etkili olan yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi 2 metrenin altındaydı. Sisten faydalanan teröristler, karayolundaki viraj nedeniyle yavaşlayan askeri araca 20'şer metre arayla 3 noktadan ateş açtılar. Teröristlerin çalılıkları, kahverengi yapraklı dallarla kapatıp, oraya gizlendikleri belirlendi.

ÇALILIKLARDA MERMİ
Ateş açılan bir ve ikinci nokta yolun 10 metre uzağında iken 3. nokta ise yolun neredeyse tam kenarında. Teröristlerin ortadaki noktada bir kişi, diğer iki noktada ise 4 kişi oldukları tahmin ediliyor. Çalılıkların arasında onlarca Kalaşnikof mermisi dikkat çekiyor. Ayrıca çalılıkların arkasında teröristlerin ayak izleri de dikkat çekti. Öte yandan teröristlerin her pazartesi Sazak Karakolundan Reşadiye'ye erzak alımı ve yazışma götürüp getiren askeri aracı takip ettikleri ortaya çıktı.

DAĞLARA KAÇTILAR
Yolun sol tarafı uçurum olduğu için, teröristlerin vadiden, Sazak Dağı zirvesine doğru kaçtıkları tahmin ediliyor. Erzincan, Sivas ve Amasya'dan gelen özel harekat timleriyle komandolar havadan ve karadan Sazak Dağını abluka altına aldı. Ankara'dan Jandarma Genel Komutanlığı olay yeri inceleme ekipleri de bölgeye geldi. Soğuk ve sisli hava nedeniyle teröristlerin çok uzaklaşamadıkları düşünülüyor.

SORU İŞARETLERİ
Askeri yetkililer de Sazak Karakoluna giderek durum değerlendirmesi yaptı. 2 askerin izinden döndüğü için sivil kıyafetli olduğu belirtilirken, köy minibüsünün olaydan iki dakika sonra yoldan geçmesi büyük bir katliamı önlemiş oldu. Saldırının terör bölgesi olmayan Reşadiye'de yaşanması akıllara soru işaretleri getirdi. Ancak Sazak mevkisinde 12 yıl önce de teröristlerin kurduğu pusuda 4 asker şehit olmuştu. Saldırıyı DHKP/C ve TKP-ML TİKKO örgütleri ile PKK'lı teröristlerin birlikte düzenledikleri ortaya çıkmıştı. Ancak son saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Saldırının DHKP-C tarafından yapılmış olabileceği üzerinde duruluyor.

2 ŞEHİDİN AİLESİ DTP'Lİ
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise şehit erler Yakup Mutlu ve Ferit Demir'in ailelerini yakından tanıdığını, Mutlu'nun amcasının geçen dönem DTP'den Muş İl Genel Meclisi üyesi olduğunu söyledi. Sakık "PKK bugüne kadar o bölgede hiç eylem yapmadı. Böyle bir dönemde de yapmaz. Konu açığa kavuşturulmalı" diye konuştu. (kaynak: sabah.com.tr/İlhan Demircioğlu)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler