Bunlar mı Çankırı'nın "marka"ları?!

Yazı yazmanın temel kuralı "ihtiyaç" bugünlerde kendisini fazlasıyla gösteriyor... Ancak gel gör ki; Çankırı gündemi ile ilgili yoğun görüşme trafiği zamanı çalarken köşemle ilgili çalışmamı da bir o kadar engelliyor!

Bu yoğunluk içerisinden kurtulmanın tek çaresi telefonu kapatarak yazıya koyulmak... Aynen şimdiki durum gibi!

İsterseniz gündeme sondan başlayalım: Yeni Teşvik Yasası açıklandı ve 14 il'le birlikte Çankırı 5'inci bölge kapsamı içerisine alındı. Çankırı ile aynı bölge içerisinde bulunan illere baktığımda ilk göze çarpan şu an için Aksaray!

Aksaray ile aynı bölge içerisinde bulunmak Çankırı için önemli bir handikap olabilir. Bununla birlikte bölgede yapılacak sektörel yatırım skalasına baktığımızda otomotiv, uzay ve savunma sanayine yönelik test merkezleri ile rüzgar tüneli, ilaç sanayi, savunma sanayi yatırımları ile birlikte ilk, orta ve lise yatırımları göze çarpıyor.

15 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirilecek olan "Çankırı Geleceğini Planlıyor" sempozyumunda konunun ne kadar işleneceğini bilmesem de, yeni düzenlemenin Çankırı içerisindeki OSB'leri canlandıracağını düşünüyorum.

Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var; Çankırı mücavir alanı içerisinde elinizi attığınız her karış toprak "sulanabilir tarım arazisi" (!) 

Bence bu sorunu kökünden çözmeden, Çankırı'ya "yatırımcı gelsin" demek işin hamasetinden öte bir cümle olmasa gerek!

Yeni teşvik paketi ile birlikte Çankırı'nın gösterilmeyen ya da gündeme getirilmeyen perde arkasındaki temel sorununun ivedilikle çözülmesi gerekiyor...

x x x

Ak Parti İl Kongresine gidilen yolda yaşanılanlar malum. Merkez İlçe listesinden 106 delegenin silinmesi olayı sonrası İl Başkanı Salim Çivitcioğlu tarafından yapılan açıklama öncelikli olarak parti tabanını daha geniş yelpazede kamuoyunu ne kadar tatmin ettiği tartışılır. Gündemi yakından takip eden bir kalem olarak, Çivitcioğlu'nun açıklamalarını fazla tutarlı bulmamakla birlikte aklıma gelen soruyu buradan sorma ihtiyacı hissediyorum:

- Ak Parti Çankırı İl Teşkilatı üye kayıtlarında, Salim Çivitcioğlu adından başka, soyadı Çivitcioğlu olan  ikinci bir Ak Partili var mıdır?

Sordum ve geçtim...

x x x

15 Nisan Pazar günü Ankara'da "Çankırı Geleceğini Planlıyor" sempozyumunun ikinci ayağı gerçekleştirilecek.

Programla ilgili detaylar ortaya çıktığında yaşadığım şaşkınlığı anlatamam!

Programın "panel" bölümünde yer alan konuşmacıların tamamı akademisyen. Çok güzel!

Ancak ne hikmetse, bir tanesi bile Çankırı Karatekin Üniversitesi'nden değil!

Sizce de bu işte bir tuhaflık yok mu?

Üniversitesi olan şehirde, "şehir" ile kafa yoran üniversite mensubu ara ki bulasın!

Karatekin Üniversitesi'nin Çankırı'ya olan katkısı böylesi organizasyonlarda ortaya çıkmayacaksa, söyler misiniz bana bu katkı nerede kendisini gösterecek?

Zor tutuyorum kendimi zor... Hem de çok zor...

x x x

Çankırı'nın geleneksel mutfağını yaşatma yönünde her Çankırı gönüllüsü üzerine düşeni yapıyor...

Beni arayıp da "Çankırı'ya gidiyoruz nerede ne yiyeceğiz?" diye yardım isteyenlere hep o adresi tavsiye ediyordum: Sefer Usta!

Ama bundan böyle bu tavsiyeden şiddetle kaçınacağım! Sadece şahsım olarak değil, kim ki Sefer Usta'yı salık verirse önünde set olacağım! Hem de gücüm yettiğince...

Neden mi? Yazmaya dilim varmıyor ama yazmak zorundayım! Bildiğiniz Sefer Usta, Çankırıspor Kulübü'nden "tartışma götürür" alacağını "1.300.-" (bin üç yüz) TL'yi icra yoluyla tahsil etme yoluna gitmiş!

Duyunca inanasım gelmedi! Ama belgesi masama düşünce "Vay anasına" demekten de kendimi alamadım!

Deplasmana gidilen şehirlerde Çankırıspor takımına yapılan ikram ve hürmetleri görmeyen ve bilmeyen birisi olsam yaşanılan durumu hiç mi hiç irdelemeyeceğim! 

Çankırı şehrinin "damak tadı adresi" koca Sefer Usta; iki takım yemeği karşılığı olan 1300 tl için Çankırıspor Kulübünü (varsayalım ki tartışmasız alacak) icraya veriyorsa...

Söyleyecek ne söz kalır ne yazı... 

İtiraf edeyim, "caba"nı da çok yağlı bulurdum Sefer Usta! Çankırıspor'da ter akıtan futbolculara "iki takım yemeğini" çok gördüysen ve bunun tahsilatını da "icra" yoluyla yapıyorsan Allah yolunu açık etsin derim sana!

Benzer olay Çankırı Özlem Turizm için de geçerli! Bildiğiniz gibi şehir merkezindeki Shell benzin istasyonu, kulübe benzin veriyor. Tabii ki parasıyla!

Sevda Karaali göreve gelmeden önce Çankırıspor kulübünden milyonlarca lira alacaklı olan ancak parasını tahsil edemeyen firma yetkilileri; yeni yönetimden hem eski borçları tahsil ettiler hem de kulübün aracına benzin vermeye devam ettiler...

Yanlış bilmiyorsam 15 bin tl dolayında bir alacak, Aralık ayından bu yana öden(e)memiş! Bunun karşılığı olarak da icra takibi başlamış!

Bu takip kulübe yapılsa can kurban! İcra takibi "senette imzası var" denilerekten kulüp yönetim kurulu üyesi Elif hanıma! Kadıncağızın babadan kalma evini satışa çıkartma kararı alınıyor!

İnsafınız kurusun! Hem de son haddeye kadar kurusun!

Üç yıl önce kulübten 50 bin liranın üzerinde alacağınız varken, o zamanın kulüp başkanına "kılını kıpırdatamayanlar" bugün cengaver kesiliyorlar!

Çankırı'nın "markaları" Çankırıspor için böylesi icraatler sergiliyorlarsa, ben bu "marka"ları tartışırım!

Sadece tartışmakla da kalmam, ikna olana kadar da "Çankırı Özlem"e binmem, Sefer Usta'dan da bir yudum yemem! Anlayacağınız bu işletmelere "boykot" durumumu ilan ettim.

Haberiniz ola...

x x x

Sözcü18 hafta başından bu yana yine gündemdeki yerini sıkı bir şekilde korudu... İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, pazartesi günü yapılan ilk toplantıda yaklaşık 20 dakika bendenizden söz ettiğini biliyorsunuz!

Çankırı Belediyesi'nin hizmet alımı ihale dosyalarının Cumhuriyet Savcısı'nın önünde olduğunu yine Sözcü18'den öğrendi kamuoyu.

Gündemi belirleyen Sözcü18, sadece ve sadece okuyucusundan aldığı güçle haber ve yorumlarıyla sizlerin güvenine layık olmanın gayretinde...

Bizi izleyin ki "Çankırı haberleri"nden "haberiniz" olsun... Mutlu hafta sonları...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
15 Yorum