• BIST 1.110
  • Altın 454,240
  • Dolar 7,2962
  • Euro 8,5830
  • Ankara 30 °C
  • İstanbul 32 °C
  • İzmir 34 °C
  • Çankırı 31 °C
  • Antalya 34 °C
  • Muğla 34 °C

Burhan Kuzu hakkındaki soruşturmanın detayları

Burhan Kuzu hakkındaki soruşturmanın detayları
İranlı uyuşturucu baronu Naji Sharifi Zindashti'nin tahliye edilmesinde hakimlere baskı yaptığı iddia edilen TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

İstanbul Bağdat Caddesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen İlhan Ünğan’ın ağabeyi olan Orhan Ünğan’ın ifadesinde, “Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken (Zindasthi’nin kızının öldürülmesi dosyası) Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ettiğini ve tahliye edilmemem hususunda baskı yaptığını belirttim” iddiasında bulundu.

CEZAEVİNDEN GETİRİLİP İFADESİ ALINDI
Maltepe Cezaevi’nden getirilen Orhan Ünğan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili’ne verdiği ifade şöyle;

“15 Şubat 2019’da tarihinde verdiğim dilekçe bana aittir. Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde (Zindashti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesi dosyası) 3 yıldan fazla tutuklu yargılandım. Geçen ay (21 Ekim 2019) tarihinde beraat ettim.

Benim yargılandığım davada 3 defa adli kontrol ile tahliyeme karar verilmesine rağmen itirazlar üzerine tutuklu yargılandım. Bu konuda hakimlerin ifadeleri HSK müfettişleri tarafından düzenlenen soruşturma dosyasında yer almaktadır.

Naji Zindashti tutuklu iken Burhan Kuzu, 5. Sulh Ceza Hakimi C.Ö. üzerinde baskı kurarak tahliyesini sağladığını medyada çıkan haberlerden öğrendim. Benim elimde bulunan Burhan Kuzu’nun Naji Sharifi Zindashti ile olan tanışıklığını gösteren fotoğrafları ve Whatsapp yazışmaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Zindashti hakkında yürüttüğü dosyada da bulunmaktadır. Bu bilgiler Zindashti’nin telefon incelemesinde ortaya çıkmıştır.

‘BURHAN KUZU AVUKATIMI ARAMIŞ’
Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ettiğini ve tahliye edilmemem hususunda baskı yaptığını belirttim. Dosyada bu kayıtlar mevcuttur. Burhan Kuzu ile herhangi bir tanışıklığım yoktur. Kendisini tanımam. Yalnız kardeşim İlhan Ünğan vefat ettikten sonra Burhan Kuzu, avukatım olan A.G.’yi arayarak kendisinin bu olaylarla alakasının olmadığını, üzerine iftira atıldığını söylemiş.”

‘BURHAN KUZU YALNIZ DEĞİL’
İfadesinde ayrıca Bakırköy Adliyesi’nde görevli bazı hakimlerin isimlerini veren Ünğan, söz konusu hakimlerin konu hakkında bilgi sahibi olduklarını ve tanık olarak dinlenilmesi gerektiğini belirtti. Ünğan, “Soruşturmanın Burhan Kuzu dışındakileri de kapsaması gerektiğini aksi taktirde güdük kalacağını düşünüyorum” dediği kaydedildi. Kuzu’nun soruşturma kapsamında ifadeye çağrılacağı öğrenildi.

BURHAN KUZU: SAVCILIK ÇAĞIRIRSA KOŞA KOŞA GİDERİM
Burhan Kuzu Twitter hesabı üzerinden bir gün önce yaptığı açıklamada, “Ben bir bilim adamı ve hukukçuyum. Savcılık ifadeye çağırırsa koşa koşa giderim. Tekrar ediyorum hiçbir hakime baskı yapmadım” demişti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940