Bursada maden ocağında patlama: 16 işçi göçük altında!

Bursa'da maden ocağında patlama: 16 işçi göçük altında!

Bursa'nın Mustafa Kemalpaşa ilçesi Devecikonağı köyündeki

maden ocağında meydana gelen metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte ilk belirlemelere göre 16 işçi göçük altında kaldı.

Mustafa Kemalpaşa ilçesi Devecikonağı köyünde bir maden ocağında saat 21.30 sıralarında metan gazı sonucu meydana gelen patlama ile oluşan göçükte ilk belirlemelere göre yaklaşık 16 işçi bulunmakta. Göçük altındaki işçilerin kurtarılması için başta Mustafa Kemalpaşa ve Bursa itfaiye, sivil savunma ve sağlık görevlileri olay yerine intikal etti.

Maden ocağının bulunduğu Devecikonağı Köyü Muhtarı Fikret Güneş de NTV yayınında gelişmeleri aktardı. Güneş şöyle konuştu: "Saat 20.00 - 20.30 arasında grizu patlaması oluyor. 17 arkadaşımız bacada bulunurken, 2 arkadaş göçüğün önünde bulundukları için kaçıyor. Göçük ve yanma olan arka tarafta 15 arkadaşımız kalıyor ve şu an bu kişileri kurtarma çalışmaları sürüyor. Patlama sonrası kömürde yanma olayı olduğu için, oraya girilmesi ve çalışılması zor. Hala da işçilere ulaşılamadı. Hastaneye kaldırılanlar ise, kurtarmaya giren ve kömür yanması nedeniyle zehirlenen isimler. Burada ilk kez grizu patlaması oluyor. Ufak tefek göçükler oluyordu ama...

Burada herkes tek vücut olmuş durumda ve çalışmalar sürüyor. Sürekli ekipleri geliyor ve çalışmalar yapılıyor. Bazı işçilerin aileleri de burada."

BELEDİYE BAŞKANI: ŞU AN OLAY YERİNDEYİZ
NTV yayınına katılan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, "Saat 20.00 sularında, maden ocağında 220 metre derinlikte metan gazı patlaması meydana geldi. Şu an olay yerindeyiz. 6 kişiye ulaşıldı ve hastaneye yollandı. 15-16 kişinin mahsur kaldığını tahmin ediyoruz. Şu an içeriye hava veriliyor. Can kaybı olmaması sevindirici ve böyle devam etmesini umuyoruz. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Devlet Hastanesinden ekipler, ambulanslar, jandarma hepsi burada...” şeklinde konuştu. (Kaynak: Ajanslar / Fotoğraf: Arşiv görüntüsü)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler