ÇANHAVK, Rektör Savaştan destek istedi

ÇANHAVK, Rektör Savaş'tan destek istedi

Kısa adı ÇANHAVK olan, Çankırı Yamaç Paraşütü ve Sportif Havacılık Kulübü Derneği

Başkanı Tahsin Tekin, beraberinde yönetim kurulu üyeleri İsmail Işık, Sevda Karaali Şireci, İlker Karataş ve Refik Koş ile birlikte Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’ı makamında ziyaret ettiler.

Karatekin Üniversitesinin kurulmasından itibaren güzel gelişmelerin olduğunu kaydeden ÇANHAVK Başkanı Tahsin Tekin, Karatekin Üniversitesinin çalışmaları ile diğer üniversitelerin önüne geçtiğini belirtti. Sivil toplumla üniversitenin entegre olması ile üniversite-kent işbirliğinin güzel örneklerinin verildiğini söyleyen Tekin, sportif ve sosyal faaliyetlerde üniversitenin, ciddi başarılar elde ettiğini ifade etti.

Yamaç Paraşütü 2009 Dünya Kupası Hazırlık Yarışmasının Çankırı-Bayramören’de yapıldığını hatırlatan Tahsin Tekin, Çankırı’nın coğrafi ve meteorolojik yapısının çok farklı, profesyonel uçucuların tercih edebileceği dünyadaki beş-altı noktadan biri olduğunu söyledi ve yamaç paraşütünün, Çankırı’nın tanıtımının yapılmasına ve turizmine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye\'de iki bin civarında yamaç paraşütü yapan pilotun bulunduğunu, dünyada ise bu işin çok daha yaygın yapıldığını belirterek, böyle bir potansiyeli Çankırı’ya yönlendirmenin mümkün olduğunu belirten Başkan Tahsin Tekin, Çankırı’da yamaç paraşütü organizasyonunun uzun yıllar devam etmesi ve tanıtımının yapılabilmesi için kurumsal bir yapıya ihtiyaç duyduklarını bu nedenle Çankırı Yamaç Paraşütü ve Sportif Havacılık Kulübü Derneğini kurduklarını ifade etti. Kısa adı ÇANHAVK olan derneğin Başkanı Tahsin Tekin, yamaç paraşütünün tanıtımının yapılabilmesi için Rektör Savaş’tan destek istedi.

Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, üniversitelerin bir görevinin de bulundukları bölgenin potansiyellerini değerlendirmek ve harekete geçirmek olduğunu kaydetti. Kızılırmak’ın tarım potansiyelini göz önüne alarak tarım ağırlıklı bir meslek yüksekokulu kurduklarını, Ilgaz’da dört yıllık turizm yüksekokulu kurulma çalışmalarının devam ettiğini hatırlattı. Kanser Araştırma Merkezi ve Gıda Denetim ve Kontrol Laboratuarı projelerinin çalışmalarının devam ettiğini ayrıca Çankırı’nın turizm potansiyelleri ile ilgili fizibilite raporu hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Rektör Savaş, Çankırı turizmi açısından yamaç paraşütünün öneminin farkında olduklarını  belirterek, yamaç paraşütünün tanıtımının yapılabilmesi için üniversite bünyesinde “Havacılık Kulübü” oluşturulacağını ifade etti. Havacılık kulübü ile üniversite öğrencilerinin yamaç paraşütüne ilgisinin artırılacağını ve yamaç paraşütünün sporcu potansiyelinin oluşturulabileceğini belirten Rektör Savaş, yamaç paraşütünün gelişmesi için üniversite olarak ilerleyen dönemde farklı çalışmalar da yapabileceklerini bildirdi.

Öte yandan, 31 Haziran - 4 Temmuz 2010 tarihleri arasında Bayramören'de gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası Ön Ayak yarışmaları FAI tarafından bugün onaylandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler