• BIST 103.024
 • Altın 370,338
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Çankırı 20 °C
 • Antalya 20 °C
 • Muğla 23 °C

Çankırı Belediye Başkanı MHP'li Esen'den 70 gün sonra ilk basın toplantısı

Çankırı Belediye Başkanı MHP'li Esen'den 70 gün sonra ilk basın toplantısı
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, göreve geldiği 4 Nisan 2019 tarihinden tam 70 gün sonra yerel medyanın karşısına çıktı ve ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. İşte Başkan Esen'in basın açıklaması:

"Yerel ve Ulusal Basınımızın değerli temsilcileri,

31 Mart yerel seçimleri öncesinde hoşgörü, samimi, dürüst ve ahlaklı bir şekilde yürüttüğümüz seçim çalışmalarımızın sonucunda halkımızın güvenoyunu alarak 4 Nisan’dan itibaren Belediye Başkanlığı görevini üstlendim. Öncelikle doğup büyüdüğüm bu topraklara hizmet etme onurunu ve gururunu yaşattıkları için kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.

BELEDİYE'NİN TOPLAM BORCU 62 MİLYON 104 BİN TL
Göreve geldiğimiz gün itibariyle çalışmalarımıza başladık. Titizlikle belediye hizmetlerini inceleyip birimleri ve personelimizi yakından tanımaya çalıştık. Tabiri caizse ince eleyip sık dokuduk. Şunu en başta açıkça belirtmeliyim ki,  4 Nisan itibariyle devraldığımız Çankırı Belediye Başkanlığı’nın toplam borcu resmi olarak 62 milyon 104 bin TL’dir. Şubat 2019’da belediye personelinin maaşını ödemek için 36 ay vade ile bir bankadan 4 milyon TL kredi çekildiğini de burada özellikle ifade etmek istiyorum. Ayrıca belediyemizin eski döneme ait yeni faturalandırılan borcu da 3 milyon TL’nin üzerindedir. Bunun yanında TCDD parkı için geçmiş dönemde imzalanan protokolle yapılacak çalışmalar için belediye kasasından yaklaşık 17 milyon TL para çıkacaktır. Çankırı Belediyesi’nde mali tabloyla ilgili durum çok iç açıcı değilken, belediyeye ait mülklerin birçoğunun satıldığı da hepimizin malumudur.

BELEDİYE PERSONEL SAYISI BİN 150'DİR!
Belediyeyi devraldığımız gün çalışan personel sayımız 142’si memur olmak üzere toplamda bin 150’dir.

Ortak akıl ve ortak karar diyerek çıktığımız bu yolda şehrimizi gerçek sahipleri yani vatandaşlarımız ile birlikte yöneteceğimizi söylemiştik. Bu anlamda göreve gelir gelmez Hilal Masa birimini daha aktif hale getirdik. Buradan halkımızın sesine kulak veriyor, halkımızdan gelen şikâyetleri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

AMACIMIZ; ÜRETKEN BELEDİYECİLİK
Biz dünyada eşi benzeri görülmemiş projelerin peşinde değiliz. Amacımız, üretken belediyecilik vizyonu ile Çankırı’yı yaşanabilir ve ekonomik bir kent haline getirmektir. Şehrimizin öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizin kaynak incelemelerini devam ettiriyoruz. Yıllardır çözülememiş ve ertelenmiş problemlerin çözümüne ulaşmak noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Allah’ın izni ile birçok sorunu kısa sürede çözüme kavuşturacak ve bunu sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşacağız.

Tasarruf tedbirleri olmazsa olmazımızdır. Tasarruf tedbirleri kapsamında birim müdürlüklerimizde kullanılmak üzere kiralanan araçların ihalelerini iptal ettik. Araçların teslimini gerçekleştirdik. Ayrıca makam araçlarını da oluşturduğumuz havuz sistemine devrettik. Bu sayede 2 aylık süreçte sağladığımız akaryakıt tasarrufu yüzde 7’dir.

Çankırı Belediyesi’nin bazı dernek ve kuruluşların aylık kira bedellerini karşıladığını tespit edip, bu ödemeleri de tamamen iptal ettik.

BEYTÜL MAL'A ŞEHRÜL EMİN OLACAĞIZ
Biz kimseyi hor görmeden, ayrıştırmadan Beytül Mal’a Şehrül Emin olacağız. Seçildiğimiz gün parti rozetimizi çıkartarak Çankırı’nın başkanı olacağımızı söylemiştik. Bu anlamda hiçbir siyasi partiyi mensubu olmaktan şeref duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi’nden ayırt etmeyeceğimi bir kez daha ifade ediyorum. Biz siyasi düşüncelere değil, ehliyet ve liyakata önem veriyoruz.

Kültür Müdürlüğümüz bünyesinde yüzlerce personelle hizmet veren ve aylık kira bedelleri 70 bin TL’ye yaklaşan bazı hanımlar lokallerini de kapattık. Gelişi güzel düzenlenmiş ve kontrolü zorlaşmış bu hizmetleri kendi binalarımızda daha tasarruflu ve daha kaliteli bir şekilde üretken belediyecilik vizyonumuzla yeniden oluşturacağız.

TASARRUF TEDBİRLERİ SAYESİNDE BELEDİYE BÜTÇESİNE YILLIK 19 MİİLYON TL KÂR SAĞLADIK  
Kurum hatlarında da yeni bir düzenleme yaparak bazı personellerimizde bulunan kurum hatlarını iptal ettik. Görevi devraldığımız günden bu yana Çankırı Belediyesi’nde uyguladığımız tasarruf tedbirleri sayesinde belediye bütçemize sağladığımız kâr oranı yıllık olarak yaklaşık 19 milyon TL’dir. Biz Çankırı Belediyesi’nde yapılan tüm işleri kendi evimizin işleri gibi kabul ediyor ve çözümüne de yine o pencereden bakıyoruz.

İçme suyunda yüzde 57’lere ulaşan kayıp kaçaklar için de çeşitli önlemler aldık. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Şunun özellikle altını çizmek isterim ki, buradaki amacımız kaçak ve kayıpların önüne geçip, tüketim miktarlarını tespit etmektir. Hakkımızda kasıtlı olarak çıkartılan ‘camilerden su parası alacaklar’ şeklinde dedikodular yersiz ve asılsızdır.

ÇANKIRI BELEDİYESİ'NDE TASARRUF TEDBİRLERİ GÖZARDI EDİLMEYECEK
Belediyemizde gereksiz harcamaların önüne geçilmesini ve kaynakların rasyonel şekilde kullanılmasını sağlamak için aldığımız kararla tüm satın almaları Başkanlık makamının onayına bağladık. Birim müdürlüklerimize, bütçelerini ve insan gücü kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya özen göstermeleri için çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Şundan tüm vatandaşlarımız emin olmalıdır ki, bundan sonra Çankırı Belediyesinde zaman kullanımı, iş gücü ve maddi savurganlıklar önlenecek ve tasarruf tedbirleri hiçbir zaman göz ardı edilmeyecek.

Göreve geldiğimiz günden beri birimlerimizdeki tüm envanter kayıtlarını aldık. Bu kayıtları oluşturacağımız sistemlere kayıt edip daha hızlı ve ulaşılabilir bir yapı kuracağız. Ayrıca oluşturacağımız kalite yönetim sistemi ile birlikte varlıklarımızı en verimli şekilde kullanma gayretinde olacağız.

ÇANKIRI BELEDİYESİ OLARAK HESABI VERİLEMEYECEK HİÇBİR İŞİN ALTINA İMZA ATMAYACAĞIZ
Özellikle ifade etmek istediğim bir başka hususta şudur. Biz belediyenin borçlarının arkasına sığınıp, söz verdiğimiz projeleri unutacak değiliz. Planladığımız projelerimizi kurduğumuz ekip ile en hızlı şekilde birer birer gerçekleştireceğiz. Öncelik sırasına göre bazı projelerin başladığını ve yıl içerisinde tamamlanacağını da belirtmek isterim. Elbette ki bu hedeflerimizi gerçekleştirirken vatandaşlarımızla da iletişim halinde olacağız. Bu şekilde Çankırı’daki bilgi kirliliğini de önlemek istiyoruz. Şehrimiz için atacağımız her adımdan vatandaşlarımızın mutlaka haberi olacaktır. Çankırı Belediyesi olarak hesabı verilemeyecek hiçbir işin altına imza atmayacağız. Bizim en büyük destekçimiz olan vatandaşlarımız aynı zamanda en büyük denetleyicimiz de olacaktır.

Biz halka hizmetin Hakka hizmet olduğunu biliyor ve o şuurla hareket ediyoruz. Bize inanan ve güvenen hemşehrilerimizin bu duygularına layık olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız ve kararlıyız."

 • Yorumlar 15
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940