• BIST 1.061
 • Altın 472,622
 • Dolar 7,2053
 • Euro 8,4934
 • Ankara 35 °C
 • İstanbul 31 °C
 • İzmir 31 °C
 • Çankırı 35 °C
 • Antalya 33 °C
 • Muğla 36 °C

Çankırı Belediyesi, ilk 4 ayda 6 milyona yakın borç öderken bir o kadar da tasarruf yaptı!

Çankırı Belediyesi, ilk 4 ayda 6 milyona yakın borç öderken bir o kadar da tasarruf yaptı!
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelerek ikinci kez genel değerlendirmede bulundu.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çivitçioğlu Medresesinde gerçekleşen basın toplantısında basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı. Göreve başladığı günden itibaren Çankırı Belediyesi’nin öz kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullandıklarını belirten Esen, uyguladıkları tasarruf tedbirlerinin mali sonucunu karşılaştırmalı olarak anlatarak 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait gelir ve giderlere ilişkin resmi rakamları paylaştı.  Esen’in ifadelerinden satır başları şöyle:

Belediyemizi kâra geçirdik
Çankırı Belediyesi bünyesindeki müdürlüklerimizin yıllık çalışma programları kapsamında 4 Nisan- 4 Ağustos ayları arasındaki 2017–18 ve 19 yıllarına ait ortalama bütçe gelir ve gider tutarlarını halkımızı bilgilendirmek adına karşılaştırmalı olarak hazırlandık. Tabloya göre Çankırı Belediyesi 2019 yılında dört aylık süreçte diğer yıllara oranla harcama tutarlarında büyük oranda tasarrufa gitmiş ve belediyeyi kâra geçirmiştir. 

Geçmiş dönem borçlarından 5 milyon 751 bin 673 TL borç eksiltmesi yapıldı
Sözlerimin başında ifade etmek isterim ki, personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi, şükürler olsun ki, kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen bir belediye konumuna getirdik. Genel hesapta geçmiş dönemden kalan borçlardan 5 milyon 751 bin 673 TL borç eksiltmesi yapılmıştır. 

Belediye araçları akaryakıtında yüzde 23 kâr
Uygulamaya koyduğumuz araç havuz sistemi ile belediye araçlarının kullandığı akaryakıttaki tasarruf oranı geçmiş dönemle kıyaslandığında yüzde 23 oranındadır. 

Malzeme alımları kontrol altında 
Uygulamaya koyduğumuz tasarruflar Kültür ve Sosyal İşler ile Özel Kalem Müdürlüğü’nde yaygınlaştırılmış, gelişi güzel harcama ve malzeme alımlarının önüne geçilmiştir. Belediyemizin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetler oluşturulan satın alma birimi aracılığı ile yapılmaktadır. Mal ve malzeme alımdaki kar oranı da geçmiş döneme nazaran yüzde 18 ile yüzde 25 arasındadır. 

Hizmette aksama yok, verimde artış var
Muhasebe müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait resmi rakamları sizlerle paylaşmadan önce şunu özellikle belirtmek isterim ki, aldığımız tedbir ve uyguladığımız tasarruflar tamamen israf ve savurganlığa yöneliktir. Belediyemizin hizmet ve çalışmalarında hiçbir aksama olmamış aksine önceki dönemlere göre daha hızlı ve daha verimli hale getirilmiştir. Bunların yanı sıra Park Bahçeler, Su İşleri ve Fen İşleri Müdürlüğümüz çalışma kapasitelerini yaklaşık % 20 oranında artırmış, halkımızın huzur ve mutluluğu için çalışmalarını sürdürmektedir. 

Yol, kaldırım ve asfalt çalışmalarına devam 
Göreve geldiğimizden bu yana ekiplerimiz; 4 bin 772 m² kaldırım parke imalatı, 3 bin 600 m²  yol parke imalatı, 4 bin 900 m²  bordür imalatı, bin 150 m² engelli taşı, 8 bin 100 ton sıcak asfalt, 72 bin 500 m²  sathi kaplama, 930 m²  kalıp imalatı yapmış, ayrıca yeni yerleşim alanları için 2 bin 720 m yeni yol açmıştır. 

İçme suyu kayıp ve kaçaklarla mücadelemizi sürdürüyoruz
 “Acil Eylem Planı” çalışmaları kapsamında içme suyundan meydana gelen arızaları, kayıp ve kaçakları en aza indirgemek ve bu şekilde etkili bir su yönetimi sağlamak istediğimizi belirtmiştik.   Su tüketiminde  % 57 kayıp kaçak oranımızı beş yıllık süreçte % 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz ki bu oran aynı zamanda yerel bir hedefin dışında milli bir hedeftir. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Kayıplarla mücadele çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. 

Projelerimizde emin adımlarla ilerliyoruz
TOKİ 2. Etap anahtar teslimi, Büyük Otel Kavşağı U Dönüşü gibi kentin yıllardır çözülememiş problemlerini sonuca ulaştırmanın yanı sıra Çankırı’ya büyük ivme ve güç katacağına inandığımız Yer Altı Tuz Şehri ve Çankırı'mıza kazandıracağımız Belediye Sosyal Tesisi Projesi ile TCDD Parkı Projelerindeki çalışmalar da hızla devam etmektir. TCDD Parkı Projesi’nin yüzde 31’lik bölümü tamamlanmıştır.

Çankırı turizmine Yaklaşık 6 Milyonluk Hibe 
Belediyemizin “Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması” ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi” projeleri KUZKA’nın onayladığı projeler arasında yerini aldı. İmzaladığımız protokol kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), her iki proje için yaklaşık 6 milyon TL hibe desteği sağlayacak. 

Yeni araç köprümüz yakında hizmette olacak 
DSİ alt bölgesinde araçların rahat geçişi için Belediyemizce yapılan araç köprüsünün çalışmalarını da tamamladık.  
 

 • Yorumlar 11
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940