Çankırı Belediyesi'nden işçilere “battık” itirafı!

Çankırı Belediyesi'nden işçilere “battık” itirafı!

Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır'ın, dün belediye binasının 6'ncı katında belediye işçilerine karşı yaptığı konuşmada, "Arkadaşlar belediye batmıştır" sözleri, önümüzdeki günlere damgasını vuracak cinsten!

Bilindiği gibi Çankırı Belediyesi ile belediye işçilerinin toplu iş sözleşme hakkını elinde bulunduran Hizmet-İş Sendikası ile bugüne kadar yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç alınamadı. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin neticelenmesi için iki tarafın son olarak bir kez daha önümüzdeki günlerde bir araya geleceği öğrenildi.

VE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI
MEHMET ÇAYIR'IN AĞZINDAN
"BELEDİYE BATMIŞ DURUMDA" İTİRAFI!

Dün saat 17.00’de Belediye Başkanlığı binasının 6’ncı katında başta Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır, Personel Müdürü Peyami Yazıhan ve Hizmet-İş Sendikası Çankırı Temsilcisi Muharrem Ovacıklı ile birlikte yaklaşık 250 işçinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Bilindiği gibi önümüzdeki günlerde Hizmet-İş Sendikası ile Çankırı Belediyesi çalışanları  arasındaki yeni toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sona yaklaşıldığından, işçileri nelerin beklediğine "ısındırma" toplantısı olarak düzenlendi. 

Toplantıda salondaki işçilere karşı konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır “Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sona yaklaşmış bulunuyoruz. Belediye olarak sizlere sıfır (0) zammı öngörüyoruz. Bunun nedeni de belediye batmış durumda! Ya sıfır zammı kabul edeceksiniz ya da iş akitleriniz feshedilecek! Daha önce sizlere verdiğimiz sosyal haklarınızı da geri almayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır, işçilere karşı yaptığı bu konuşmanın son bölümünde “işçilerin gönlünü alma” yönünde bir davranış sergileyerek onlardan “konuyla ilgili önerilerini” açıklamalarını istedi! Belediye Başkan Yardımcısı Çayır’ın konuşması sırasında, salonda zaman zaman hayli gergin bir havanın yaşanmasına karşın, yine de herhangi bir taşkınlık olmadan işçiler dağıldılar.

Edinilen bilgilere göre Çankırı Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşme görüşmelerinin son toplantısı önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu toplantıda da uzlaşma sağlanamadığı takdirde, taraflar Hakem Heyetine gidecekler. Haber merkezimizin elde ettiği bilgilere göre, halen Çankırı Belediyesinde çalışan işçilerin 2009 yılından 4 maaş, 2010 yılından da 1 maaş olmak üzere toplam 5 ikramiye alacaklarının olduğu öğrenildi.

BELEDİYE İŞÇİLERİNİN AÇIKLAMASI
Toplantı sonrası Sözcü18.com haber merkezini arayan Çankırı Belediyesinin bazı işçileri, yapılan toplantıda dile getirilen olayları özetledikten sonra, “Sizin aracılığınızla Belediye Başkanı İrfan Dinç’e önerilerimizi ve belediyede alınacak önlemleri sıralamak istiyoruz” dediler.

İşte, Çankırı Belediyesi çalışanlarının Sözcü18.com aracılığı ile Belediye Başkanı İrfan Dinç’e mesajı:

“Personel Müdürü Peyami Yazıhan’ın eşini görmüyor musunuz? 20 yıldır belediyede hiçbir iş yapmayan bu hanımefendi gibi, 15’e yakın sayıda hiç işe gelmeden maaş alan insanlar var! Bu durum Belediyedeki verimliliği azaltmıyor da, önüne konulan işi, hiç mi hiç sesi çıkmadan yapanlar mı Belediyeyi zarara sokuyor? İki lokantacıya ayda 80 bin TL, hiç işe gelmeden maaş alan 15 işçiye her ay 30 bin TL, riyaset makamının harcamalarına da ayda 100 bin TL. para ödeniyor! Bu paraların toplamı 210 bin lira! Belediye Başkanı olarak önce bu tasarrufları sağlayın, ondan sonra bizim üzerimize bir şey düşüyorsa, biz onu yapmaya hazırız.”

ÇANKIRI BELEDİYESİ GERÇEKTEN "BATMIŞ" OLABİLİR Mİ?
Bugüne kadar Çankırı Belediyesinde yaşanan olaylarla birlikte Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır'ın dün, işçilere hitaben yaptığı konuşmada dile getirdiği "Belediye olarak battık" (!) itirafını ne derece "ciddiye" almak gerekir? Sözcü18.com olarak, başta Belediye Başkanı İrfan Dinç ile birlikte Çankırı Belediyesinin "tuhaf" icraatlerine baktığımızda "battık" söyleminin pek de "gerçekçi" olmadığını, izlenen politikanın içeriğinde "değişik hedefler" bulunduğunu düşünüyoruz!

Kısaca "Çankırı Belediyesi gerçekten batmış olabilir mi?" sorumuzu da önümüzdeki günlerde geniş bir dosya halinde sizlerle paylaşacağız... Bize göre "battık" (!) politikasının altında başka nedenler var? Ne dersiniz!
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler