Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü 'ödül alacaklar' listesinin başına kendisini yazmış!

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü 'ödül alacaklar' listesinin başına kendisini yazmış!

Çankırı'da hangi icraatin altından 'tuhaflık' çıkmaz ki?! Yaşanan son 'tuhaflık' örneği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldi... "Başarılı öğretmenler" listesinin ilk 3 sırasında İl Milli Eğitim Müdürü ve 2 yardımcısı yeraldı.

ÇANKIRI'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli 57 öğretmen; 2022 yılı başından itibaren uygulamaya konulan 'üstün başarı belgesi' sahibi öğretmenlere verilecek olan "nakdi ödül"ü almaya hak kazandı.

"Üstün Başarı Belgesi" alan öğretmenler İl ve İlçe Komisyonları tarafından değerlendirme formuna göre değerlendirilip geride bıraktığımız Temmuz ayı içerisinde yaklaşık 270 dolayında "ödül alacak isimler" belirlenip Vali Abdullah Ayaz'ın onayına sunuldu.

Vali Ayaz'ın 7 Kasım 2022 tarihinde onayından geçen 57 kişilik 'liste'ye Sözcü18 Haber Merkezi ulaştı. Elimizdeki listeye baktığımızda başta İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk olmak üzere Müdür Yardımcıları Arif Kırkpınar ve İlker Kendir de bulunmakta!

liste-ozturk-resim-044.jpg

EĞİTİM CAMİASI VE SENDİKALAR OLAYI 'UCUZLUK' OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili olarak Çankırı 'eğitim camiası', gerek iktidar yanlısı Eğitim Bir-Sen, gerek muhalif sendika Türk Eğitim-Sen'den görüştüğümüz yöneticiler başta olmak üzere yaşanan olayın tartışma götürmez bir şekilde 'skandal' niteliğinde hemfikir oldular. Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez "Aslında söylenecek çok laf var lakin benim söyleyecek lafım yok! Ne diyebilirim ki? İl genelinde eğitimin başında oturan isimler kendilerine böylesi bir ödülü layık görmüşlerse işleri rast gelsin" (!) derken, Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Yüksel Yandım "Öncelikli olarak ortaya çıkan durumun değerlendirmesini listeyi hazırlayanlara sormak gerek! Her yönüyle üzücü bir durum. Türkiye'nin hiçbir ilinde böylesi bir liste hazırlanmadı! 80 vilayetin hiçbir il milli eğitim müdürü de o listeye girmedi" dedi.

odul-alan-mudur-yardimcilari-resim-06.jpg
'Ödül alanlar listesi'nde 2 numarada İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Arif Kırkpınar (solda) ve 3 numarada İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Kendir (sağda)

"Olayın muhatapları ne dedi?" acaba diye merak edeceklere söyleyebileceğimiz ise; "Böylesi bir rezalete imza atanları dinlemeye tahammülümüz yok"tan başka bir cümlemiz maalesef bulunmuyor!

GELELİM VERİLEN ÖDÜLÜN RAKAMSAL BOYUTUNA!

"Memura yapılacak ödülde esas alınan unsur üstün başarı belgesi almaktadır. Üstün başarı belgesi verilenlere, Merkez'de bağlı veya ilgili bakan ve illerde valiler tarafından uygun görülmesi halinde en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) % 195’ine kadar ödül verilebilmekte. Bu tutar ise 9500 * 0,333603 * 195 % = 6.180 TL’dir. Ancak, yapılacak bu ödeme maksimum tutar olup, kurumlar bu ödemenin üstünde ödeme yapamazlarken altında ödeme yapabilirler. Görüleceği üzere, Çankırı'da İl Milli Eğitim'in başındaki zat-ı muhterem ve de iki yardımcısı, kendilerini listeye yazdırmakla 6 bin 180 lira (!) ödül için kendilerini listenin ilk 3 sırasına yazmaktan-yazdırmaktan imtina etmemişler!

murat-samasas-cankiri-resim-066.jpgEĞİTİM-İŞ ÇANKIRI ŞUBE BAŞKANI MURAT ŞAMASAS'DAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Haberimizle ilgili olarak Eğitim-İş Çankırı Şube Başkanı Murat Şamasas tarafımıza yazılı bir açıklama gönderdi. Haberimizi güncelleyerek Murat Şamasas'ın açıklamasını sizlere sunuyoruz:

"Maaşla ödüllendirme listesinde İl Milli Eğitim Müdürü ve yardımcılarının bulunmasını doğru ve etik bulmuyoruz. Bırakın il MEM yöneticilerini, şaibeye yer vermemek için hiçbir idareciye böyle bir ödüllendirme uygun görülmemeliydi. Bir çok ulusal, bölgesel başarısı olan ve bu kriterlere sahip öğretmenimiz var. Patent sahibi, çok başarılı, ulusal ve uluslararası projelere imza atmış öğretmenler var. ne yazık ki listedeki birkaç kişi hariç hepsinin aynı sendikadan olduğunu görüyoruz. Burada yer alanların, puanları ve kriterleri ne derece karşıladıkları açıklanmalıdır. Listede çalışmalarını takdirle izlediğimiz arkadaşlarımız az da olsa bulunmakla birlikte neden listede olmadığını anlamadığımız arkadaşlarımız var. Bir de listede olmasına hiç anlam veremediklerimiz var. Daha şeffaf ve adil olunmalıydı. Bu maaşla ödüllendirme listesi eğitim çalışanlarının motivasyonunu artırmak yerine, eğitim camiasında maalesef rahatsızlığa sebep olmuştur."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
63 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler