Çankırı insanı iyidir

Hep genel yargılarla hareket ediyoruz. Ne diyoruz ‘’'Toprağından çömlek olmaz'’’ veya bu sitenin editörü gibi ‘’'Cacık olmaz'’’ ifadelerini kullanıyoruz. Yakıştırmaların haklı tarafları var. Bu haklılığı da genel toplum nüfusu içinde sayıca çok az olan toplumun önünde görünen kişiler yaratıyor. Söylenen sözler bunlara. Anlıyorlar ve söylenenlerin kendilerine olduğunu idrak ediyorlarsa...

Kırsal kesime gidin tanımadığınız köy evine ‘’'Tanrı misafiriyim'’’ diyerek girin. O zaman Çankırı insanının yukarıda anlattıklarımızın dışında çok farklı insanlar olduklarını göreceksiniz ve yukardaki yargının bir avuç insan dışında  Çankırı’'ya  etiket olarak yapıştırmanın yanlış olduğunu anlayacaksınız. Tekrar ediyorum Çankırı insanı iyidir, temizdir.

Kim veya kimlerdir bu bir avuç insan?

Her gün siz muhatap olmasanız bile sizle zoraki muhatap olan veya muhatap olmak zorunda bırakılandır. Parti örgütleridir. STK'lardır, bazen de resmi görevlilerdir. Bunlara bakarak Çankırı insanı hakkında hüküm vermek, hata ve haksızlıktır. Bir takım açıkgözlerin öne çıkarak Çankırı'’yı kişisel çıkarları için küçük düşürenlere bakarak hüküm vermek ise insafsızlıktır. Hele hele iyi niyetli insanlarımızı kandırmak, onlar üzerinden çıkar sağlamak hainliktir.

Çankırı’'nın en büyük eksiği geçmişten bugüne kadar akil insanlar topluluğunun ve eşrafının oluşmamasıdır. Oluşmaz da. Nedeni çünkü öyle bir kültür yok. Nüfusu 175 bini aşan yerleşim yerinde eşraf veya akil adamlar topluluğu olmadığı için isteyen istediği gibi at oynatıyor. Çünkü onlara 'Dur ne yapıyorsun?' diyecek sosyal irade oluşmamış.

İlin bir spor kulübü var. Yaşananlardan haberdar oluyoruz. Siz hiç '‘’Ne yapıyorsunuz, durun bakalım kulüp bu ilin adını taşıyor, derdiniz ne'?' diye sorana rastladınız mı?

Biri boğuluyor, diğeri boğuyor. Yukarıda belirttim eşrafı, akil adamları olmayan bir ilde böyle bir hesap sorma da beklenemez.

Ya insanımızın iyiliğini, temiz kalpli oluşlarını sömürenlere, kandıranlara ne diyeceğiz?

Bir grup Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanını ziyarete gitmiş. Çankırı’'yı temsilen. Her seçim döneminde olduğu gibi belediye başkanı sözler vermiş. Sanki geçmişteki sözlerini tutmuş da!

Burada başkan suçlu da daha önceden Keçiören Belediyesince verilen arsayı çar-çur edenler suçlu değil mi?

Başkan Konya yolunda  yapılan işyerlerinden birini Çankırılılar'a verecekti öyle söylendi ne derece doğru bilemiyorum. Vermedi. Sonra Keçiören Belediyesi Antres AVM civarında bir yer verdi veya verecekti o da gerçekleşmemiş gözüküyor. Başkanı ziyaret eden heyeti muhtereme başkan bu sefer Altınpark’'tan yer vereceğini söylemiş. Ziyaretçiler ne kadar mutlu olmuşlardır bilinemez. Kesin alkışlamışlar ve 'Çankırılılar'ın oyları sana feda olsun başkan' demişlerdir! Sanki Çankırılılar'ın oyları başkan için çantada keklik?

İçlerinden bir yürekli çıkıp 'Başkanım iyi hoş da Çankırı tabelamıza yüklü ceza yazdınız, önceki sözleriniz gibi bu da havada kalmasın' diyememiş. Malum başkan siyasetçi, seçim var bol keseden atacak. Peki  temannacılarda hiç suç yok mu?  En son örneğini verelim. Geçen yıl Ankara’da yapılan Çankırı tanıtım günlerinin hesabını kamuoyuna açıklayacağız diyenler, neredeyse yılı dolacak. Sus puslar. Siz başkan olsanız hesap veremeyen, arsayı çar çur eden temennacılara yeni bir imkan tanır mısınız?

Bu yazı toplam 5688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum