Çankırı Valiliği'nden açıklama: Çankırı'mıza geçmiş olsun

Çankırı Valiliği'nden açıklama: Çankırı'mıza geçmiş olsun

Çankırı'da dün gerçekleşen şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle yaşanılan olaylarla ilgili bilgi veren Çankırı Valiliği, AFAD'a 78 ihbar geldiğini bildirdi. Açıklama şöyle...

"20.04.2024 tarihinde Çankırı ilinde meydana gelen fırtına/tayfun-hortum sonucu Çankırı 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ihbarlar neticesinde Çankırı AFAD'a toplam 78 vaka bildirilmiştir. Bu vakalar;

- Çatı uçması (65)
- Ağaç devrilmesi (5)
- Zarar gören ahır sayısı (5)
- Cami minaresi yıkılması (3) olarak bildirilmiştir.

İl genelinde 6 vatandaşımız yaralanmış olup, hiçbirinin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

İl Merkezi'nde bulunan Bademlik Camii'nin bir minaresi yıkılmıştır. Aynı caminin diğer minaresinin çevresinde bulunan binalar tahliye edilmiş ve bu binalarda bulunan vatandaşlarımız konaklama ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile ilimizde bulunan uygun otellere yönlendirilmiştir.
İl genelinde 4 okul, 2 kamu binasında çatı hasarı meydana gelmiştir. 3 okulda sorun olmamakla beraber, Ilgaz ilçesinde bulunan okulda tadilatın 1 hafta süreceği öngörülmüştür. Bahsi geçen okulda öğrenim gören öğrencilerin eğitim-öğretim süreçlerinin aksamamasına yönelik planlama yapılmıştır.

Fırtınaya bağlı olarak yaşanan elektrik kesintileri sonrası bakım onarım çalışmaları başlamış olup, saat 20:00 itibarıyla tüm abonelere elektrik verilmiştir.

GSM operatörlerinde herhangi bir arıza meydana gelmemiş olup abonelerin yoğun telefon görüşmeleri sonucu meydana gelen trafik yoğunluğuna bağlı olarak erişim hızında zaman zaman yavaşlamalar gerçekleşmiştir.

Yollarda meydana gelen hasarlar (kaldırım taşı, parke vb.) ilgili Belediyelerin yaptığı çalışmalar sonucu onarılmıştır.

Mevcut olay Seviye 1 kapsamında değerlendirilmiş olup, AFAD, Defterdarlık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri alınan ihbarlar doğrultusunda Hasar Tespit ve Zarar Tespit çalışmalarına başlanılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çankırı Valiliği"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler