Çankırı yolcu trenleri yeniden seferlerine başlasın!

Çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle Milli Mücadeleyi yüreğiyle omuzlayan Çankırı’ya, çiçeği burnunda Cumhuriyetin ilk armağanıdır Demir yolu. Çankırı’nın Cumhuriyetin demir ağlarla ördüğü illerden biri olmasında elbette Çankırı Milletvekili ve Meclis Başkanı Mustafa Abdülhalik Renda Bey’in payı da büyüktür.

23 Nisan 1931 tarihinde trenle tanışan Çankırı, 1934-1938 yılları arasında "Tenezzüh (Gezi) Trenleri" ile gündem olmuş ve özellikle binlerce Ankaralı misafire ev sahipliği yapmıştır.

Milli Mücadele kahramanlarımızdan Milli Demiryolu Teşkilatımızı ilk genel müdürü olan Behiç Erkin Bey, 1943 (VII. Dönem) yılında Çankırı’dan Milletvekili seçilmiştir.

Tren kültürümüzün yaklaşık 100 yıllık bir mazisi olsa da, ne yazık ki günümüzde Çankırı’dan tren geçmemektedir! Bir başka deyişle; Türkiye’nin tren yolu olup da, yolcu tren seferi olmayan tek ildir Çankırı!

tenezzuh-trenleri-cankiri-resim-01.jpeg

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş söz alarak; "Çankırı’nın Büyük Millet Meclisinde muhalefet milletvekili yok, bütün milletvekilleri iktidara ait. Onların dile getirmediği bir meseleyi ben dile getirmek istiyorum. İçinden tren hattı geçip, tren geçmeyen tek il Çankırılıdır. Bu işin mutlak surette göz önüne alınmasını, yolcu treni seferlerinin yeniden başlatılmasını rica ediyorum..." demişti.

Acaba Çankırı’ya dair bir talebi neden bir başka ilin vekili dile getiriyordu? Şehrin iki milletvekili de 29 Ekim 2023 tarihinde yapılan Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılı etkinliklerine katılmazken, Çankırı da tren seferlerinin yeniden başlatılmasını gündeme getirecek değillerdi ya?

haydar-altintas-resim-02.jpg

Genç kuşak Çankırılı hanım şairlerimizden Hatice Yılmaz change.org’da "Çankırı Yolcu Trenleri Yeniden Seferlere Başlasın!" kampanyası başlatarak, Çankırılılar'a şöyle seslendi:

"Birçok Çankırılı, Çankırı'da okuyan öğrenciler, çalışanlar, şehrini özleyip de aktarmalar yüzünden uzun süren yolculuklardan hastalandıklarından gelemeyenler, 'İki adımlık şehir, hiç görmedim, bir gezip gelelim...' diyenler, bizler; otobüs yolculuğuna mahkûm bırakıldık. Bu durum sağlığımızı, paramızı ve zamanımızı elimizden alıyor. Ancak 100 yıl önce hizmete giren ve şimdi kullanım dışı olan Çankırı yolcu taşıma trenlerini hatırlatmak istiyorum. Hepimizin aynı istekle istemediğini düşünmüş olsam bu kampanyayı kesinlikle başlatmazdım. Bu sebeple sizlere inanıyor ve güveniyorum. Bütün siyasi meselelerden uzak, hepimiz için gerekli bir hizmettir bu. Sen-ben etmeden hep birlikte hareket edeceğiz ki büyüyeceğiz ve bizim şehrimizi ciddiye almak zorunda kalacaklar..."

Bu şehir hepimizin, hepimiz 84 milyon kişiyiz! Çankırı'ya vagonlara doluşup gideceğimiz, Çankırı'dan vagonlarla gezmeye çıkacağımız günler için ben de varım diyorsanız tıklayın ve paylaşın!

cankiri-tenezzuh-trenleri-hatice-yilmaz-resim-02.jpg

Konu “Çankırı” ve “Trenden” açılmışken, Kurşunlulu Şeftren Mustafa’nın oğlu Abdülkadir Ayhan’ın Türk Edebiyatına kazandırdığı ilk demiryolu öyküsü kitabı Bozkır Göğünde Yıldızlar’dan bahsetmeden geçemeyiz... Çankırı’yı ve Çankırı tren yolu seferlerinde yaşananları kaleminden su gibi akıtarak harika bir esere imza atan Ayhan, Çankırılı bir yazar olarak, memleketine de müthiş bir kaynak kazandırdı.

Hikâyesine "1951 yılının 2 Ocak günü Çankırı’da yedi çocuklu bir demir yolcu ailesinin altıncı çocuğu olarak Cebecilerin evinde dünyaya gelmişim. Bir süre kirada oturduğumuz o evi şimdi hayal meyal hatırlayabiliyorum. Büyük Cami’nin tarafında şimdilerde yerinde park olan Cumhuriyet İlkokulunun karşısındaki bir çıkmaz aralıktaydı. İki katlı, ahşap ve yoksul bir evdi. Yaşamım ve demir yolu serüvenim işte o evde başladı..." cümleleriyle başlayan Abdülkadir Ayhan tam bir demiryolu ve tren aşığı.

bozkir-gogunde-yildizlar-abdulkadir-ayhan-resim-02.jpg

"Tren Çankırı’nın ruhudur" veciz sözüyle Çankırı-Tren muhabbetini özetleyen Ayhan’ın kitabını her Çankırılı okumalı!

Ankara ATO 19. Kitap Fuarında kitaplarını imzalarken sohbet ettiğimiz Abdülkadir Ayhan’ın varlığından mesela “Çankırı Kültür Müdürlüğü’nün haberi var mı?” diye geçti içimden… Böylesi kıymetli bir eserin yazarına kitaplarını Çankırı’da imzalayacak ortam sunulmadıkça kimse Çankırı adına kültürden mültürden bahsetmesin!

cankiri-tenezzuh-trenleri-metin-yilmaz-resim-02.jpg

Çankırı yolcu taşıma trenlerinin yeniden sefere başlaması için Çankırılıları ve tren severleri "Çankırı Yolcu Trenleri Yeniden Seferlere Başlasın!" kampanyasına davet ediyoruz.

İmza kampanyasına katılmak için: https://chng.it/smSmSNTWYC

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
5 Yorum