Çankırı’da bir “okul müdürü” atama hikayesi!

Çankırı’da bir “okul müdürü” atama hikayesi!

Yer Çankırı! Müdür ataması yapılacak okulun adı Gazi Anadolu Lisesi… Bildiğiniz gibi

orta öğretimde hizmet veren okullara “müdür ataması” Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavda alınan puanlara göre gerçekleşiyor!

60'ın üzerinde “puan alan” müdür adayları arasında tercih bazen “siyasi” bazen de “idari” olabiliyor..

Şimdi gelin, günler öncesinde Çankırı’daki eğitim kurumlarından bir tanesi olan Gazi Anadolu Lisesine müdür atama olayında yaşanılanlara!

Bundan yaklaşık üç ay kadar önce Gazi Anadolu Lisesi müdürlüğü görevinde bulunan Uğur Karaoğlu, özel nedenlerden dolayı Ankara/Pursaklar ilçesine tayinini istiyor ve bu istek gerçekleşiyor. Dolayısıyla boşalan müdürlük koltuğu için “mücadele” böylece “start” alıyor!

Mücadele dedik ya, Gazi Anadolu Lisesine atanacak “yeni müdür” konusunda isteyerek ya da istemeyerek “iki isim” bir şekilde karşı karşıya geliyor!

Bunlardan bir tanesi halen Gazi Anadolu Lisesi öğrenci velilerinin oluşturduğu derneğin başkanlığını yürüten Bilal Ergeçer. Diğer isim ise Ak Parti İl Başkanı Av. İdris Şahin!

ŞAHİN: SINIF ARKADAŞININ MÜDÜR OLMASINI İSTİYOR!
Gazi Anadolu Lisesi müdürlüğü için halen Anadolu Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Melih Genç’in ismi gündeme geliyor. Gündeme gelen isim Melih Genç, Ak Parti İl Başkanı Av. İdris Şahin’in orta öğretimden sınıf arkadaşı! Bunun yanı sıra Melih Genç’in ablası Müzehher Genç halen Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi!

Dernek Başkanı Bilal Ergeçer’in isteği ise şu anda okul müdürlüğü koltuğunda bulunan isim Ramazan Özaydın!

Müdürlük için ismi geçen adaylar gündeme geldikten sonra başta Dernek Başkanı Ergeçer ile İl Başkanı arasındaki gerginlik ve çatışma başta Vali Şemsettin Uzun olmak üzere, Ak Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman’ın önüne kadar gidiyor! Her iki isim de gelişen olayların "yasadan" ve "olabilirliklerden" yana tavır alınması konusunda görüş belirtmeyle birlikte konunun takipçisi olacaklarını da söylemeden edemiyorlar.

Bu konuda Dernek Başkanı Ergeçer "Okulumuz yeni olmasına karşın, Çankırı'da geçen yıl bir soru eksiğiyle Fen Lisesinden sonra ikinci oldu. Okulumuzdaki öğretmenlerin ve idarecilerin içerisinde tek bir Çankırılı eğitimci yok! Öğrencilerimiz arasında ise üst düzey bürokratlarımızın tamamı öğrenim görüyor. Böylesine başarılı bir okula siyasetçilerimizin tercihlerini değil, eğitimde başarıyı getirebilecek isimlerin görevlendirilmesi konusunda mücadele veriyoruz. Ve bu mücadelemize de öğrenci velileri olarak, onların da temsilcisi olarak sonuna kadar devam edeceğim" dedi.

TARTIŞMA ÇANKIRI ADLİYESİNDE SÜRÜYOR!
Atama konusunda sürdürülen çalışmalar sırasında İl Başkanı Av. İdris Şahin ve Okul Dernek Başkanı Bilal Ergeçer adliyede İdris Şahin’in baro başkanlığı odasında hayli sert bir tartışmaya giriyor. İkili arasındaki tartışmanın derecesi biraz ileri boyutlara taşıyor ve çevreden de olaya müdahil olanlar çıkıyor.

Ve sürüp giden böylesi günlerin ardından Gazi Anadolu Lisesine daha önce Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Ramazan Özaydın getiriliyor.

MELİH GENÇ YİNE BOŞ DURMUYOR!
Bu arada “okul müdürlüğü” talebi yerine gelmeyen İngilizce öğretmeni Melih Genç, yoğun kulis faaliyetlerini sürdürüyor ve bu kez Gazi Anadolu Lisesi Müdür yardımcılığı için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe veriyor. Ancak bu talep de yerine gelmiyor ve boş bulunan müdür yardımcılığı görevine aynı okulda “rehberlik öğretmeni” olarak görev yapan Çelebi Çağlayan getiriliyor.

İL BAŞKANI ŞAHİN İDDİALARI YALANLADI!
Konuyla ilgili olarak Ak Parti İl Başkanı Av. İdris Şahin’e bütün bu olanları aktardığımızda aldığımız yanıt şöyle oldu:

“Ben İl Başkanı olarak bazı tavsiyelerde bulunabilirim. Burada mutlak surette belirli tavsiyelerde bulunmaya da devam edeceğim. Bizlerin ne okullara müdür tayin etme yetkimiz var ne de böyle bir işte bulunma durumumuz. Okullara müdür atanması konusunda kendince bir yönetmelik mevcut. Sınav şartı var. Ve sözü edilen Melih Genç sınava girmedi. Sınava girmeyen bir ismi benim müdür olarak önermem mümkün mü? Yönetmelik 60’ın üzerinde puana sahip olanların müdür olabileceğini açık ve net olarak belirtiyor. Bunun dışındaki isimlerin müdür olabilmesini ne Milli Eğitim Müdürü, ne de Vali’nin böyle bir yetkisi vardır. Bizler siyasetçi olarak ancak ve ancak belli kriterlere sahip isimler arasında tavsiyemiz olabilir. Ben ortadaki iddiaları kasıtlı buluyorum. Bununla birlikte Melih Genç’in okul müdürü olamayınca müdür muavini olarak dilekçe vermiş olması konusunda benim herhangi bir bilgim yok.”

Gazi Anadolu Lisesine "müdür ataması" ile ilgili gelişen olaylar ve karşılıklı iddialar böyle. Ancak ortada çok net bir resim mevcut. O da "siyasi erk"in hemen hemen her adımda kendisini "etkin" olarak göstermesi ve "ben buradayım" demesi. Galiba yaşadığımız açmaz da bunun göstergesi olarak karşımıza çıkıyor! Siyasetsiz de yapamıyoruz, "siyasetçinin karışmasına" da tahammül edemiyoruz! Bu çatışmayı da körükleyenler galiba aramızdaki "yeteneksizler" (!) Ne dersiniz...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler