Çankırıda Domuz gribinden kayıp yok!

Çankırı'da "Domuz gribinden" kayıp yok!

Domuz gribinden ölüm olayına rastlanılmayan 30 il arasında Çankırı da mevcut.

Sağlık Bakanlığının 3 Aralık 2009 tarihinde açıkladığı "ölüm haritasına" baktığımızda ülke genelinde aralarında Çankırı’nın da bulunduğu 30 ilde domuz gribinden ölüm olayına rastlanmadı.

Bugüne kadar domuz gribinden ölümlü vakalara rastlanılmayan Çankırı dışındaki diğer iller şunlar:

Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Uşak, Karaman, Kilis, Adıyaman, Hakkari, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Sinop, Bartın, Zonguldak, Çorum, Bolu, Bilecik, Kırşehir, Nevşehir ve Aksaray.

Domuz gribinden en fazla can kaybının rastlandığı iller arasında ise Ankara 34, İstanbul 30, Konya 24, Adana 17, Diyarbakır 10, Urfa ve Van 9’ar ölümlü vakanın yaşandığı iller arasında.

VEFAT EDENLERİN ÜÇTE BİRİ SAĞLIKLI KİŞİLER
Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre bugüne kadar vefat edenlerin 85’i (%35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişiler.

Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmak. Aşı aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve bakanlığa bağlı hastanelerde ücretsiz olarak uygulanmakta.

HAMİLELERDE AŞI UYGULAMASI PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR
Bakanlıktan alınan bilgiye göre gebelerde kullanılacak olan aşının uygulamasına 7 Aralık 2009 Pazartesi günü başlanacak. Hastalık hamile kadınlarda ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmekte. Bu sebeple bütün hamile bayanların aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiğine işaret edildi..

İlk aşı dozu uygulanmış olan 9 yaş ve altı çocuklarda birinci dozdan en az 3 hafta sonra ikinci bir doz aşı uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabilecekler.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler