Çankırı'da Okul Müdürü'nün kızına kendi okulunda 'TYP' kadrosu!

Çankırı'da Okul Müdürü'nün kızına kendi okulunda 'TYP' kadrosu!

Çankırı'da Milli Eğitim camiasında skandalların ardı arkası kesilmiyor. Sözcü18 Haber Merkezi, bugüne kadar çeşitli skandallara sayfalarında yer verdi. Ancak okuyacağınız bu haber diğerlerinden oldukça farklı... Okuyunca siz de 'vay anasına' diyeceksiniz.

ÇANKIRI’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul ve kurumlarda ortaya çıkan skandallar, kamuoyunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen ve sıkça kullanılan "Türkiye Yüzyılı vizyonu bu mu?" sorusunu akla getirdi.

Bilindiği üzere, TYP programı işsizliğin yoğun bulunduğu dönemlerde ya da yerlerde direk ya da yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yolu ile bilhassa istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engel olarak işgücü piyasasına uyumlarını yapmak ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak suretiyle İŞKUR bağlamında yapılan programlardır.

Bu kapsamda Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul ve kurumlarda istihdam edilmek üzere İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilecek personel alımları kur'a ile 2022 yılında temin yoluna gidildi.

OKUL MÜDÜRÜ CENGİZ, KIZINI TYP ÜZERİNDEN KENDİ OKULUNDA GÖREVLENDİRDİ

Buna göre başvuru şartlarını taşıyan işsiz adaylar kur'a ile kurumlarda görevlendirilmişti. Ancak Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nde bir kadın TYP çalışanının Okul Müdürü Abdullah Cengiz'in kendisine karşı taciz ve mobbing içeren davranışlarda bulunduğu iddiasıyla şikayette bulunması üzerine Okul Müdürü Abdullah Cengiz, kızı N.C'yi TYP kadrosundan görev yaptığı okulunda çalıştırdığı ortaya çıktı.

Mesaiye gelmediği günlerde dahi imza attırılarak mesaiye gelmiş gibi gösterilen N.C’nin kur'a (!) sonucu babası Abdullah Cengiz'in kurum müdürü olduğu Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’ne görevlendirildiği öğrenildi.

Müdür Abdullah Cengiz'in okuldaki diğer TYP çalışanlara "Benim kızım sayesinde ekmek yiyorsunuz! Benim kızım olmasa size buradan ekmek yedirmezdim" şeklinde konuştuğu iddia edilirken, çalışanlar başta olmak üzere öğretmen ve öğrencilerin arkasından 'yelloz, fingirdek' (!) şeklinde argo tabirlerle tacize varan ifadeler kullandığı da hakkındaki diğer iddialar arasında.

TYP ŞARTLARI NE DİYOR, ÇANKIRI İŞKUR NE YAPIYOR?

Öte yandan İŞKUR tarafından açıklanan başvuru şartları arasında, başvuran kişinin hane gelirinin asgari ücretin 1.5 katını aşmaması gerekiyor.
Ancak annesi Çankırı Belediye’sinde çalıştığı bilinen, babası 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdürü olan N.C'nin kur'a sonucu bir kenara, hane gelirinin asgari ücretin 3-4 katı olmasına rağmen nasıl atandığı merak konusu oldu.

YASA NE DİYOR?

Oysa İŞKUR TYP Başvuru şartlarına göre "Hane Gelir Şartı Kontrolü" başlığı altında şuna işaret ediyor:

"Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS ) göre aynı adreste oturanların program başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen 1 aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk katını açması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP'ye katılamaz. Gerekli şartları taşımadığı tespit edilen katılımcıların o ana kadarki yapılan tüm ödemeler geri alınarak katılımcı tüm İŞKUR kurs ve programlarından 24 ay süreyle yasaklanacaktır."

Müdür Abdullah Cengiz kızını kendi okuluna TYP üzerinden atattırabildiğine göre ortada 2 ihtimal var:

- ADNKS’ni arkadan dolaşarak kızını başka hanede gösterdi (Bu durumda kur'ayı nasıl ayarladığı muamma);

- Ya da Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de işin içinde olduğu bir tezgah var ortada.

ihbar-hatti-sozcu-18-resim-01.jpg

Sizce hangisi?!

"Türkiye Yüzyılı" savunucuları... Sizin işler galiba bir hayli yolunda...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
80 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler