Çankırılı bürokrat'tan Çankırı'yı arındırma (!)

12 Haziran Pazar günü yapılan seçim sonucu oluşan yeni parlamentonun üyeleri yemin ettiler. Bununla birlikte yeni parlamentodan yani 24. dönem TBMM üyeleri arasından çıkan 61. Hükümet de güvenoyu alarak çalışmalarına başladı.

24. Dönem Çankırı milletvekili Av. İdris Şahin ile TBMM çatısı altında yaptığım görüşmeden elde ettiğim ve sizlerle buluşturduğum haberde yer alan “Pazartesi günü Vali Vekili Haldun Aksalman ve İl birim müdürleriyle” yapacağı toplantı öncesi bazı kişisel düşüncelerimi kaleme alma ihtiyacı hissettim!

ÇANKIRILI KENDİ EVLATLARINDAN TEMİZLENMELİ!

Hatırlayacağınız gibi milletvekili listelerinin belirlenmesinden sonra kaleme aldığım bir yazıda “Çankırı sil baştan” tezimin gereği olarak özellikle “Çankırı’daki bürokratlarda” oluşan “panik” (!) bugünlerde giderek artmış durumda…

Mevcut bürokratlarda böylesi bir paniğin (!) yaşanmasını da gayet doğal karşılamak gerekir…

Bugüne kadar “yangel Osman” zihniyetiyle görev yapan ve mevcut durumlarından da kendilerinden başka kimsenin mutlu olmadığı “Çankırılı bürokratlar” her zaman söylediğim gibi “Çankırı’nın ve Çankırılı’nın iğdiş edilmesinde” birinci derecede rol sahibi olduklarını görmezden gelerek hayatlarını idame ettirme gayreti içerisindeler…

Çankırı’nın seçilmiş iki milletvekilinin (özellikle İdris Şahin’in) Çankırı ile ilgili olarak yapacakları en hayırlı hizmetin “Çankırılı bürokratlardan arınmış bir Çankırı” resmi yaratmalarıdır… Ortaya konulacak böylesi bir resim, Çankırı’nın içinde bulunduğu kilitlenmişlikten, dolayısıyla yaşadığı “durağanlıktan” hızla kurtularak layık olduğu yerlere taşınmasına vesile olacağına yürekten inanıyorum.

Ancak; böylesi “radikal” bir icraatin hangi düzeyde ve nasıl gerçekleşebileceği konusunda “açık söylemem gerekirse” hiçbir fikrim yok! Buna gerekçem ise; başta Şahin olmak üzere Hüseyin Filiz’in karşılaşacakları “mahalle baskısı”nı gösterebilirim!

Nacizane tavsiyem; çiçeği burnunda iki milletvekilinin de “Çankırı’ya hizmet” sloganı ile çıktıkları yolun daha başında “mahalle baskısı”na karşı sergileyecekleri tutum ve davranış, (kendi adıma belirteyim) ileride yapabilecekleri hizmetlerin boyutu açısından da önemli bir gösterge olacaktır.

Bu satırları okuyanların “Çakma Çankırılı başta milletvekilleri olmak üzere birilerine gözdağı veriyor” (!) gibi saçma sapan bir düşünce içerisine girebilecekleri ihtimalini göz önüne alarak; “Çankırı’ya hizmet demek, iki elin parmak sayısı kadar ‘yetersiz ve kifayetsiz bürokrat’ tiplerine ve onların çıkarcı çevrelerine boyun eğme anlamı taşımaz” düşüncemi de belirtmek istiyorum.

Çankırılı bürokrat’ın Çankırı dışında “kendisini ispatlama mücadelesine” girerken, Çankırı içerisinde görev yaptığı sürece “yaran sofrasında” Başağa’ya biat'tan öteye geçen bir davranış sergilemediğini bugüne kadar yüzlerce kez müşahede etmiş kalem sahibi olarak “başarma” refleksini Çankırı’da, kendi insanına karşı "farkında olmayarak" köreltmesini de benim gibi çok sayıda Çankırı insanının gözlemlediğini düşünüyorum.

Yeni dönemde “yeni vali” ile birlikte Çankırı’nın “Çankırılı bürokratlar”dan arınması işlemi yapıl(a)madığı takdirde, Çankırı’ya, Çankırı insanının beklediği hizmetlerin yapılmasının “hayal” olarak hafızalarımızda kalacağı kanaatindeyim.

Yukarıdaki satırlarda da belirttiğim gibi mevcut iki milletvekili (İdris Şahin’in ifadesiyle: Ben ve Hüseyin Beyle birlikte Çankırı’ya hizmet vermekten başka bir düşüncemiz yok) çıktıkları “hizmet” yolunda işaret ettiğim “temizliği” gerçekleştir(e)medikleri takdirde kendileri de geçmiş siyasetçiler gib “hayal” olma trajedisini yaşamaktan kurtulamayacaklardır.

Samimi duygularla ifade edeyim ki mevcut iki milletvekilinin (özellikle İdris Şahin’in) böylesi bir sonu yaşamasına gönlüm rıza göstermez.

İzleyelim ve görelim… Gecenin sabahı bizlere neler yaşatacak…

*  *  *

Ve Temmuz’un 15’ini yaptık… 23 Temmuz’a sayılı günler kaldı…

Paragliding Word Cup Bayramören yarışmaları Çavundur beldesinde yapılacak açılış ile start alacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 150 dolayında yarışmacı Çankırı’ya gelecek…

Bir hafta süresince Çankırı, gerek ulusal gerekse uluslar arası medyada tahminlerinizin üzerinde yer alacak!

Organizasyonla birlikte bu işten Çankırı’nın kazançlı çıkacağı apaçık ortada!

Üzüldüğüm tek olay var: Elini taşın altına sokanlarla –hiç oralı olmayanlar– “Çankırılı” kefesinde!

“Hiç oralı olmayanlar” (!)

Bulunduğunuz “kefe”de “çakma Çankırılı”dan çok daha fazla sırıttığınızı bilmenizi istedim!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
11 Yorum