Çankırılılar Vakfına tarihi bina tahsis edildi

Çankırılılar Vakfına tarihi bina tahsis edildi

İstanbul’da faaliyet gösteren Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı, Fatih ilçesinde

bulunan yaklaşık 200 yıllık bir binayı Vakıflar Genel Müdürlüğünden “restore etme” şartıyla aldı.

İstanbul – Fatih ilçesi Kürkçübaşı mahallesi, Yokuşçeşme sokağında 2390 ada, 3 parselde bulunan Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi 420 m2’lik bir alan içerisinde.
İki katlı, kesme taştan, üzeri ahşap çatı ile örtülü olan sıbyan mektebine arazi konumundan ötürü dışarıdan taş bir merdivenle çıkılmakta. Uzun süre polis karakolu olarak kullanılmış olan tarihi bina, bir süre de Topkapı Spor Kulübünün lokali olarak hizmet verdi.

EŞREF HARMANDAR:
RESTORE EDEREK
HİZMETE AÇACAĞIZ

Konuyla ilgili olarak kendisinden görüş aldığımız Vakıf Başkanı Eşref Harmandar, “Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız sözleşme çerçevesinde, bu tarihi binayı restore ederek, vakfımızın hizmet binası olarak kullanacağız. İstanbul’da yaşayan Çankırılılar olarak böylesi tarihi bir binada hemşerilerimize hizmet vermenin gayretiyle, bizlere verilen proje çerçevesinde restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Tahminimiz odur ki, yaklaşık 700-800 bin tl dolayında bir harcamayı gerektiren bu proje hayata geçtiğinde hayli gurur duyan bir işe imza atmış olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.” dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler