Çankırı’nın 'yazma çöreği' ve 'kesme kadayıfı' tescillendi

Çankırı’nın 'yazma çöreği' ve 'kesme kadayıfı' tescillendi

2017 yılına kadar tescilli yöresel ürünü bulunmayan 11 il arasında yer alan Çankırı, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in girişimleri ile lezzet kültüründe yerini aldı.

GASTRONOMİNİN yükselen değerlerinden Çankırı, tescillenen yöresel ürünleri ile lezzetlerini tanıtıyor. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in 2019 yılı itibari ile hızlandırdığı çalışmalar neticesinde Çankırılı kadınların marifetli ellerinden çıkan 'yazma çöreği' ve 'kesme kadayıfı' da coğrafi işaretli ürünler arasında yerini aldı. Çankırı Belediyesi'nin tescillettiği yöresel ürün sayısı 13’ü buldu.

2017 yılına kadar tescilli yöresel ürünü bulunmayan 11 il arasında yer alan Çankırı, Başkan Esen’in girişimleri ile lezzet kültüründe yerini aldı. Yeraltı Tuz Şehri ile başlayan turizm ve kültür atağını Tuzfest ile taçlandıran Çankırı Belediyesi, yöresel mutfağının damak çatlatan lezzetlerini herkese açtı. Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunan Çankırı Belediyesi, şehre özgü ‘Yazma Çöreği' ve ‘Kesme Kadayıfı’ ürünlerine de coğrafi işaretini aldı. Belediyenin Çankırı adına tescillettiği ürün sayısı 13’e ulaştı.

Başkan Esen, her yerde Çankırı’nın adı ile anılacak ürünlerin tedarik zincirinin oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak Yöresel Mutfak ve Kültür Evi’ni açmalarındaki en önemli unsurlardan birisinin lezzet turizmi yapan yerli ve yabancı turistlere Çankırı’ya ait yöresel ürünleri sunabilmek ve şehrin öne çıkan mutfağını tanıtabilmek olduğunu söyledi.

yazma-coregi-cankiri-resim-02.jpg
Yazma çöreği...

kesme-kadayif-cankiri-resim-022.jpg
Kesme kadayıfı...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
7 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler