Çankırı'yı boh'tan kim kurtarır ki!

Geride bıraktığımız haftanın 3 gününü Çankırı'da 'tuzlu' havayı koklayarak geçirdikten sonra masanın başına geçerek 'neler oluyor'u yazmak hiç de kolay olmuyor...

Ortalık tam anlamıyla bir curcuna...

Bir köşede 'cinayetin mağdurları', diğer köşede 'yeni adaylık heyecanı', başka bir uçta 'AK Parti'nin belediye başkan adayını' bekleyenler... Hemen yanıbaşımda 'Kimi aday yapsak da bu seçimi alsak' şeklinde kafa yoranlar... Caddenin karşı tarafında da 'Ne olacak bu şehrin hali' diye yol boyu uzanıp giden araçlara bakarak tartışmaya girenler...

Şiştim... Hem de ne şiştim anlatamam...

Özel gsm telefonum her çaldığında yanıma bir bardak su alır hale geldim dersem yalan olmaz...

Bildik numaralara gardımı alıyorum da, ilk defa arayanlar karşısında bocalamıyorum dersem yalan olur!

Bir telefon memnuniyet bildirirken, diğeri saydırmakta hiç mi hiç beis etmiyor!

Biz gündeme dönelim ve de aldığımız notları değerlendirmeye başlayalım.

x x x

Çankırı'da Bayramın ikinci günü gerçekleşen 'cinayet'i işlediği iddia edilen Turgay P. ile ilgili konuşulanlar adeta 'şehir efsanesi' niteliğinde...

Olmaz ya! Olay sonrası Turgay P. polis tarafından yakalanmış...

Ve alınan ifadeleri sonrasında Adliye yolunda siz ister 'salıverilmiş' deyin isterse 'polisi atlatmış' (!) deyiverin, buhar olup uçmuş!

Şehrin caddesinde ve de sokağında, dükkanında, 3-4 kişinin toplandığı mekanda bu konunun konuşulman es geçildiğine şahit olmadım...

Konuyla ilgili ne Emniyet'ten ne de Valilikten herhangi bir açıklama yok!

Neden olsun ki?

Çankırı'da 'Bilgilenme' hak değil! Sadaka!

Yatın kalkın, 'şu fakire bir sadaka' diye yalvarın durun...

Belki o zaman 'bilgi sahibi' pardon 'sadaka' sahibi olursunuz... 

Sizin yüzü suyu hürmetinize biz de manayla bilgileniriz...

x x x 

AK Parti'den Çankırı belediye başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunan işadamı Erdal Yıldız ve diş hekimi Ali Osman Atakul ile de görüşme fırsatım oldu.

Dr. Atakul'un programı nedeniyle bir sonraki ziyarete ertelediğimiz geniş görüşmeyi işadamı Erdal Yıldız'la çalışma ofisinde geniş bir zaman diliminde gerçekleştirme şansı buldum...

Yıldız'la ilgili görüşmenin büyük bir bölümü geniş bir haberle Sözcü18 sayfalarında yer alacağından burada yazacaklarım fazla uzun olmayacak...

İşadamı Erdal Yıldız'ın ortaya koyduğu mevcut 'Çankırı' fotoğrafı bizlerin bilmediği bir görüntü değil. Yıldız, çözüm yolunda "şeffaf belediyecilik" anlayışının 'olmazsa olmaz'ı olacağını belirtirken, yüz ifadesindeki ciddiyetten son derece samimi olduğunu gözlemlemek benim için heyecan vericiydi.

Erdal Yıldız'la ilgili haberimizi okuyunca benim bu söylediklerime önemli ölçüde hak vereceğinizi düşünüyorken, AK Partili aday adaylarının sahaya inerek bugünkünden çok daha fazla icraat sergilemeleri gerektiğini de hatırlatıyorum.

Biraz terleyelim arkadaşlar! Ne dersiniz?

x x x

Şehir merkezinden biraz uzaklaşayım dedim ve de soluğu Ilgaz'da aldım... Tesadüf ki Kurşunlu'nun bazı isimleriyle de Doğruyol tesislerinde yan yana gelme fırsatı buldum...

Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin ile ilgili yaptığım 'Aday değilim' haberi büyük yankı uyandırırken, habere konulan ve MHP Çankırı adayı Hakkı Yalçın'ın da bulunduğu '3 Başkan' fotoğrafı tartışmaya neden oldu.

Ve bu fotoğraf üzerinden Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin de boş yere çok sayıda okuyucunun olumsuz eleştirilerinde boy hedefi haline getirildi.

Oysa ki; Başkan Cevdet Çetin, bugün için MHP'nin Çankırı Belediye Başkan adayı Hakkı Yalçın'la ilgili çok daha sert ifadeler kullanmıştı. Ve bendeniz yeni bir tartışma yaratmama adına bu ifadelere haber metninde yer vermemiştim!

Başkan Çetin'e karşı gösterilen tepkileri görünce o ifadeleri yazmadığıma pişman oldum!

Neden mi?

MHP Adayı Hakkı Yalçın'ın bu tür hal ve davranışları 'gelenek' haline getirmesinden!

Bu köşeden sesleniyorum; Ey MHP adayı Hakkı Yalçın!

Senin kalemin mi yok, yoksa sözün mü? Şahsınla ilgili olarak ortada bir eleştiri olduğunda neden çıkıp da bunun yanıtını sen vermiyorsun?

Neden sürekli kaçak güreşiyorsun? Böylesi davranışlarla bir yere varacağını düşünüyorsan, yanıldığını bir kez daha göreceksin!

Bu 'yanılma'lar sana hafif gelebilir! Nasılsa alıştın! Ancak şahsının yanılmaları, temsil ettiğin partiyi daha da aşağılara çekiyor, bilmem bunun farkında mısın?

Dedim ve de 'ateş olmayan yerden duman çıkmaz'ı da ilave ederek yolun öbür yanına geçtim...

x x x

Ilgaz'dan değil de Ilgazlılar'dan devam edelim!

Bildiğiniz gibi Ankara ve İstanbul'da Çankırılılar'ın oluşturduğu iki sivil toplum kuruluşu var. İstanbul'dakine ÇANDEF diyorlar, Ankara'dakine ise 'gecekondu' Federasyon!

İstanbul'da bulunan ÇANDEF'in Başkanı Zekeriya Açıkgöz Sultanbeyli'den AK Parti Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunurken, Ankara'daki 'gecekondu'nun başkanı da aday!

Haberi atlamayın diye veriyorum!

'Nereye aday?' diye soracak olursanız, 'gecekondu' federasyonun başkanı AK Parti'den Keçiören Belediye Meclis Üyeliği için başvuruda bulundu...

Hatırlayacaksınız geçen yerel seçim sürecinde önce Ilgaz'dan 'dandik' adaylığa soyunmuş, sonrasında Pursaklar ilçesinden 'belediye meclis üyeliğine' başvuruda bulunmuştu!

Zat-ı muhterem bu seçim dönemi öncesinde benzer eylemi Keçiören'den gerçekleştirdi!

Hem de sessiz sedasız! Adaylık başvurusunu 'gecekondu'nun web sayfasında dahi duyuramadı arkadaş!

Şimdi değerlendirmeyi siz yapın! ÇANDEF'in başkanı İstanbul'da 'belediye başkan adaylığı', Ankara'nın 'gecekondu' federasyon başkanı Ankara'da 'belediye meclis üyeliği' başvurusunda!

Pardon, meclis üyeliği kuyruğunda!!!

x x x

AK Parti'de Kurşunlu belediye başkan aday adayları Dr. Şakir Kaymak ile 3'e çıktı.

İşadamı Ruhi Şeker, geçen dönemin başkan adayı Kadir Şahin ve Dr. Şakir Kaymak...

Dr. Kaymak hayli görkemli bir adaylık başvurusu gerçekleştirirken, bugüne kadar Çankırı'da böylesi bir müracaat olmamıştı!

Başvuru sonrası Kurşunlu'dan aldığım esinti ile birlikte, kendisiyle yaptığım ikili görüşmeyi yan yana getirdiğimde Kurşunlu'da AK Parti kadroları içerisinde mevcut dengelerin önemli ölçüde değişebileceği kanaatinde olduğumu belirtmek isterim.

AK Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu'nun yerel seçimlerle ilgili olarak aylar öncesinden gündeme taşıdığı '12'de 12' hedefi doğrultusunda Kurşunlu'nun önemli bir viraj olduğunu düşündüğümüzde, seçime girilecek aday tespitinde yapılabilecek bir hatanın faturasının da ağır olacağı şüphesiz...

Mevcut manzaraya baktığımda, Kurşunlu'da 'aday tespiti' uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkacak ve bunun yolu da erken olacak ama galiba 'harman'dan geçecek!

x x x

Henüz Çankırı medyasında yer almadı ama; Orta ilçesinde yaşanan gelişmelerden söz etmezsem olmaz...

Başkan Recep Koçak'ın nasıl bir hamle yapacağı tartışılırken, ilçede AK Parti saflarında aday adaylığı yarışı tüm hızıyla devam ediyor.

Bayram Yavuz Onay ile birlikte başlayan süreçte işadamı Yavuz Pehlivan da aday adaylığı müracaatında bulundu.

Ortalılar'ın yakından tanıdığı ve de renkli bir yaşam dünyası olan Pehlivan'ın yapılacak yerel seçimlerde önemli bir siyasi figür olacağını düşünüyorum.

Böylesi bir düşünceye girmemin nedeni ise, Yavuz Pehlivan'ın Orta ile ilgili sayısız projelerinden bir tanesi daha şimdiden şahsımı fazlasıyla etkilemiş olması!

Ülke gündeminde yer tutacağından şüphem olmayan aday Yavuz Pehlivan'ın Orta insanına öncelikli vaadi; Sizleri boh'tan kurtaracağım!

Pehlivan'ın bu vaadini duyduktan sonra kendimi alamadım ve de kendisine; 'Gel seni Çankırı'dan aday yapalım! Neden dersen; Çankırı'nın boh'u Orta'nın boh'undan daha fazla' deyiverdim...

Boh'suz diyarlarda yaşamak umuduyla...

Meraklısına: 28 Ekim 2013 tarihi itibariyle Çankırıspor Kulübü yönetim kurulu üyeliğinden 'görülen lüzum üzerine' (!) istifa ettiğimin bilinmesini isterim. (VB)

Bu yazı toplam 4613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
8 Yorum