ÇANOBDER 3 yaşında

Acele etmeyin hava biraz daha serinlesin, saat 17.00 civarında suya açılırsınız ve 20.30’a kadar epeyce av yaparsınız diyorum. Ancak oltaların su ile olan hasretinin bir an önce dindirmek lazım diyerek 3 bot ile toplam 6 arkadaşım ellerinde oltaları kıyıdan uzaklaşarak Kızılırmak nehrinin üzerinde aşağı-yukarı kürek çekerek avlanıyorlar. Henüz avlanmaya başlayalı 50 dakika kadar olmuştu ki hava aniden kapatarak şiddetli bir sağanak yağmura yakalanıyorlar. Kamp malzemelerimiz her ne kadar sundurma altında bulunsalar da kenarlardan vuran yağmurdan etkilenmemeleri için bir araya toplamaya çalışıyorken ilk ıslak ekip yanıma ulaşıyor. İkinci ve üçüncü ekipte çok geçmeden yanımızdalar. Ancak tepeden tırnağa kadar ıslaklar ve her taraflarından sular sızmakta. Garip olan ise hiç biri halinden şikâyetçi değil. Islak giysilerinden kurtulup kuru giysilerini giyerken bile üşümekten birbirlerine vuran dişlerine aldırmadan hala espri yaparak gülebiliyorlar. Birçok insan için dışarıya çıkılmayacak böyle bir havada bizleri su kenarına çeken gizem belki de bu.

canobder-devrez-sozcu-resim-062.jpg

2012 yılında Devrez'de gerçekleştirdiğimiz Çanobder sezon açılışından sonra Kırıkkale / Keskin-Köprüköy Çanobder turna balığı yakalama etkinliğini, akabinde yine aynı bölgede Av&Doğa ve Oltacı dergisinin düzenlemiş olduğu 11. Olta Balıkçıları Turna Balığı Yakalama Şenliğine katıldık. Son olarak da 2–3 Haziran tarihlerinde Ayaş Çanıllı Göledinde Sincan Amatör Olta Balıkçıları Derneği (Sinabder)’nin düzenlemiş olduğu etkinliğe Çanobder olarak katılım sağlayarak hem olta atma zevkini yaşadık hem de yeni dostluklar ve arkadaşlıkların kurulmasına vesile olduk.
 
10 Haziran 2010 tarihinde Çankırı Dernekler İl Müdürlüğü’ne yaptığımız müracaatla başlayan faaliyet takvimimizde geçen 24 aylık zamanda 13 farklı etkinliğe Çanobder imzasını atmanın haklı gururunu yaşamaktayız. STK olmanın Çankırı için hakikaten çok zor bir süreç olması gerçeğini bir kenara bırakarak, bıkmadan sabırla Çankırılı amatör olta balıkçılarını bir dernek çatısı altında toplayarak balıkçılık ile ilgili tebliğleri, kuralları karşılıklı sevgi ve saygı dayanışması içerisinde anlatmaya çalıştık. Bazen ıslandık, bazen üşüdük, bazen eczacı ve kuruyemişçi fıkrası ile moral bulduk, bazen aynı saç kavurma etrafında toplanarak gülüştük, bazen isli çaydanlığın demli çayını içerek yorgunluğumuzu attık. Ama kazasız belasız 2 yılı geride bıraktık. 2010 yılı eylül ayında düzenlediğimiz ilk etkinlik olan Melan Çay’ına kefal avına gitmek üzere hareket etmek için buluştuğumuzda birbirine yabancı olan ya da çok az tanıyan üyelerimiz şimdi karşılaştıklarında kucaklaşıp kırk yıllık dostlar gibi sohbet etmekteler, deneyimlerini bilgi ve birikimlerini birbirlerine aktarmaktalar. Gittiğimiz her bölgede gerek kampçılık gerekse avlanma metotlarında kendilerini geliştirici yeni bilgi ve deneyimler edinmekteler. Bu da geldiğimiz noktanın küçümsenemeyecek kanıtıdır. BEN iken BİZ, BİZ iken BİR olmanın gururunu hep birlikte yaşamaktayız.
 
2 yıl değil 20 yılların hep birlikte geçirilmesi temennisiyle Çanobder'’in yeni yaşını kutlarım.
 
Bütün doğa dostu oltacılara rasgelsin…

Bu yazı toplam 1680 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.