Çerkeslerden Murat Bardakçı’ya protesto

Çerkeslerden Murat Bardakçı’ya protesto

İstanbul'da yaşayan bir grup Çerkes, televizyondaki yorumları nedeniyle tarihçi Murat Bardakçı'yı protesto etti

İstanbul'da yaşayan bir grup Çerkes, "Bir Çerkes açılımı eksikti" başlıklı yazısı ve televizyondaki yorumları nedeniyle tarihçi Murat Bardakçı'yı protesto etti.

BÜTÜN HALKLAR EŞİTTİR HİÇBİR HALK KAPIKULU DEĞİLDİR

Beyoğlu'nda bulunan gazete binası önünde toplanan Çerkesler, Bardakçı'yı özür dilemeye davet etti. Basın açıklaması yapan grup, olaysız dağıldı. Çerkes Halkları İnsiyatifi üyesi yaklaşık 30 Çerkes, gazetedeki yazısı ve televizyondaki yorumları nedeniyle tarihçi Murat Bardakçı'yı protesto etmek için Lamartin Caddesi üzerinde toplandı. 'Atifet yok nüfus transferi fırsatçılığı var' , Çerkesce konuşmakla ülke bölünmez' ,'Ne Bardakçı ne yardakçı kimse Çerkeslerin demokratik haklarını almasını engelleyemez' , 'Bütün halklar eşittir hiçbir halk kapıkulu değildir' yazılı dövizler açan grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

ÇERKESLERİN CUMHURİYETİN KURULUŞUNDA BÜYÜK EMEĞİ VAR

Gazete binası önüne gelen grup adına bir açıklama yapan Çerkes Hakları İnisiyatifi sözcüsü Kenan Kaplan, Çerkeslerin yurtlarından sürüldüğü yıllarda yaşananları anlattı. Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğunun etnik ve kültür mirasını devralmış bir ülke olduğunu, imparatorluğun bütün ses ve renklerini bünyesinde barındırıyor olması kadar doğal bir şey olmadığını belirten Kaplan, "Çerkeslerin de kuruluşuna büyük emek verdiği Cumhuriyetin ilk kadrolarının bu gerçeği kabullenmek istememesi, bugün yaşadığımız toplumsal travmaların ana kaynağıdır. O dönemde iktidarı ele geçirenler, ürettikleri tek dil, tek millet sloganlarıyla bütün farklı unsurları hakim dil ve etnisite içinde eritmeye çalıştılar. Farklı dil ve inanç grupları üzerinde baskılar oluşturdular.

Kimliklerini unutturmaya, değerlerini yeni nesillere aktarmalarını önlemeye çalıştılar. Değişimden yana olanlarla statükodan yana olanlar arasında ciddi bir mücadele başladı.Bir tarafta demokrasinin gelişmesinden yana olanlar, diğer tarafta otokrasiden, cumhuriyetin farklı kimlikleri reddeden asimilasyoncu politikalarından yana olanlar. Murat Bardakçı da işte bu demokrasi karşıtı güçler arasında yer almaktadır." iddiasında bulundu.

ATİFET DEĞİL MENFAAT

Kaplan şöyle konuştu: "Bu haksız ve yakışıksız ifadelerinden dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz. Bardakçı Çerkeslerin anayurdundan sürülmesi sonrası Osmanlı İmparatorluğunda iskan edilmelerini 'atifet' yani 'tek taraflı lütuf' olarak nitelendirerek gerçekleri ters yüz etmiş, Çerkeslerin kimliklerinin tanınması taleplerine karşı toplumu provoke etmeye çalışmıştır. Hemen belirtelim ki Osmanlı İmparatorluğu Çerkes nüfusuna atifetle değil kendi devlet menfaatlerini gözeterek yaklaşmıştır." Osmanlı İmparatorluğu'nun Çerkesleri anayurda getirme sebeplerini maddeler halinde sıralayan Kaplan, "Biz Çerkesler olarak toplumumuzu aşağılayıcı ifadeler kullanan Murat Bardakçı ve televizyon programındaki partneri Erhan Afyoncu'yu kınıyor, kendilerini tez zamanda toplumumuzdan özür dilemeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

'Kahrolsun faşizm, kahrolsun şovenizm' 'Bardakçı şaşırma sabrımızı taşırma' , 'Bardakçıyla yardakçı şovenist tarihçi' , 'Anadil eğitimi engellennemez' , 'Kahrolsun faşizm, kahrolsun şovenizm' , 'Yaşasın demokratik mücadelemiz' , 'Anadil onurumuz savaşır koruruz' şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

kaynak: ensonhaber.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler