Çerkeş'te konut yapımında 'yeni kurallar' uygulamaya geçti

Çerkeş'te konut yapımında 'yeni kurallar' uygulamaya geçti

Çerkeş Belediye Meclisi'nin 9 Mart 2023 Perşembe günü yapmış olduğu toplantı sonrasında, Kuzey Anadolu Fay Hattında ve 1. Derece deprem bölgesi olan Çerkeş için önemli kararlar alındı.

ÇERKEŞ Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısında, ilçede olası bir depreme karşı alınacak önlemler görüşüldü. Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın başkanlığında yapılan toplantıda önemli kararlar alındı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı ve 1. Derece deprem bölgesi olan Çerkeş ilçesinde yeni yapılacak olan yapılarla ilgili dört yeni karar alındı.

Belediye Başkanı Hasan Sopacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Belediye Meclisimizin 9 Mart 2023 Perşembe günü yapmış olduğu toplantı sonrasında, Kuzey Anadolu Fay Hattında ve 1. Derece deprem bölgesi olan Çerkeş'imiz için önemli kararlar aldık. Bundan sonra ilçemizde yapılacak olan konutlarda;

- Zemin kattan sonraki normal katlarda yapılan emsal dahilindeki kapalı çıkmaların iptaline,

- GEOTEKNİK DEĞERLEME RAPORU hazırlatılmasına, zeminin iyileştirilmesi için hazırlanan rapor doğrultusunda Jet Grout, mini kazık ve fore kazık gibi zemin iyileştirme uygulamalarının yapılmasına,

- Temel imalatlarının tamamında radyejeneral temel uygulanmasına, temel imalatlarının tamamının en düşük tabi zemin kotundan minimum 80 cm gömülerek don seviyesinde yapılmasına, yeni yapılacak olan yapıların ana çekirdek (asansör ve merdiven) hariç dikey taşıyıcıların yüzde 30'u kadar minimum şartlarda ve eşit olarak x ve y yönünde paylaştırılarak 150x25 cm betonarme perde duvar duvar yapılmasına,

- İlçemiz Cumhuriyet, Yenikent, Karamuklu, Kurtlar, İdris, Karalar ve Okçular Mahallesi sınırları içerisindeki taşınmazlara hazır konteynır konulmamasına oy birliği ile karar verildi.

6 Şubat 2023 tarihinde ülke olarak bizleri yasa boğan büyük bir felaket yaşadık. Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem bizleri derinden üzerken sorumluluğumuz gereği ders çıkarmamız gereken hususlarla ilgili aldığımız kararlar vatandaşlarımızın hayatlarını ve geleceklerini korumaya yöneliktir. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden korusun" dedi.

cerkes-insaat-resim-02.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler