Çete lideri Kaplan, 2 görevlinin yardımıyla VIP'den kaçacaktı!

Çete lideri Kaplan, 2 görevlinin yardımıyla VIP'den kaçacaktı!

Ayhan Bora Kaplan'ın Ankara’da Esenboğa Havalimanı'nda, gözaltına alınmadan önce üst düzey iki görevlinin yardımıyla VIP'yi kullanarak yurt dışına çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

ANKARA Esenboğa Havalimanı girişinde suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ayhan Bora Kaplan’ın, üst düzey bürokrat ve siyasiler tarafından kullanılan VIP bölümünden Köln'e gitmeyi planladığı ortaya çıktı.

T24'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, VIP’te görev yapan iki personelin Kaplan’ın uçuşu için belgeleri hazırladığı anlaşıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nce “suç örgütü lideri” olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Kaplan’ın yasal gözaltı süresi yarın sabah dolacak. Kaplan ve birlikte gözaltına alınan şüpheliler yarın Ankara Adliyesi’ne çıkartılacak. Bu nedenle adliye binası çevresinde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri alınacak.

VIP'DEN KAÇACAKMIŞ

Bu arada, yurt dışına kaçmak üzereyken Esenboğa Havalimanı girişinde gözaltına alınan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın, devlet büyükleri ve üst düzey kamu görevlilerince kullanılan VIP bölümünü kullanmayı tasarladığı tespit edildi.

Ankara’dan direkt uçuşla Almanya’nın Köln kentine gitmek amacıyla beraberinde aralarında emekli TSK mensuplarının da bulunduğu silahlı adamlarıyla havalimanına gelen Kaplan’ın bu konuda önceden hazırlık yaptığı tespit edildi.

Kaplan’ın akşam saat 21.45’teki uçuşunu sorunsuz gerçekleştirmesi için gerekli uçak biniş kartı ve pasaport işlemlerinin VIP’te görevli bir DHMİ görevlisi ve bir yer hizmetleri firması personelinin tamamladığı belirlendi.

Kaplan’ın Almanya’ya tek başına gideceği, bilet ve pasaport işlemlerinde yapılan inceleme sonucunda tespit edildi.

NE OLMUŞTU?

Uyuşturucu, tefecilik, gece kulüplerini ele geçirme gibi suçlamalar yöneltilen Ankara'daki 'Kaplan' grubunun lideri Ayhan Bora Kaplan geçtiğimiz gün havalimanında yanındaki yüklü miktarda parayla gözaltına alındı.

Emniyet kayıtlarına göre 'mafya' olarak tanımlanan Ayhan Bora Kaplan, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'daki TRT binasına giden elinde kaleşnikof tüfeklerle yer alan ekibin içindeydi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile gazeteciler Bahadır Özgür, Ertuğrul Mavioğlu, Hakkı Özdal ve Timur Soykan'ın 2021 yılında kaleme aldığı "Duvar" isimli kitapta, Ayhan Bora Kaplan'ın Ankara'nın Çinçin Mahallesi'nde torbacılık yaparken, rakip mafya gruplarının çökertilerek önünün açıldığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler