CHP'de İzmir'de 30'da 28 yaptı

CHP'de İzmir'de 30'da 28 yaptı

CHP, İzmir'de 30 ilçeden 28'ini kazandı. 2019'da AKP'nin kazandığı 4 ilçe ise CHP'ye geçti. CHP'nin elindeki Menemen AKP'nin kazandığı tek ilçe oldu. MHP de Aliağa'yı korudu.

İZMİR'de 2019'daki seçimlerde 24 ilçe belediyesi kazanan CHP bu sayıyı 28'e çıkardı. CHP, geçen seçimlerde Tire'de İYİ Parti adayını desteklemiş; Bergama, Kınık, Bayındır ve Kiraz'ı AKP kazanmıştı. Aliağa'da ise MHP ipi göğüslemişti.

2024 yerel seçimlerinde ise CHP, 28 ilçede seçimi ilk sırada tamamladı. AKP'nin elindeki tüm belediyeleri alan CHP, yalnızca Menemen belediyesini AKP'ye kaptırdı. MHP, Serkan Acar ile Aliağa belediyesini korudu.

"SANDIĞIN MESAJI NET"

Propaganda süreci tartışılan AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ saat 02:30 itibariyle oyların yüzde 37.28'ini aldı. CHP'nin adayı Cemil Tugay ise yüzde 48.82 ile İzmir'de seçimi kazandı.

Hamza Dağ, Cemil Tugay'ı ve Cumhuriyet Halk Partisi'ni kutlayıp "Sandığın verdiği mesaj çok net. İzmirliler bize, belediyenin şehrimizin ihtiyaçlarını giderip gidermediğini, sorunlarını çözüp çözmediğini denetleme yetkisi vermiştir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler