Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Türkiye önümüzdeki birkaç sene içinde Cumhurbaşkanlığı veya Başkanlık seçimi ile ilgili olarak önemli bir tartışmanın içine girecek.
 
Hali hazırda görev yapan Cumhurbaşkanı’nın seçilirken özellikle açık kapı bırakıldığı için görev süresi ile ilgili tartışmalar var. Bazıları görev süresinin beş yıl bazıları da yedi yıl olduğunu söylüyor. Bir cumhurbaşkanının kaç yıl görev yapacağı seçilirken bilinmez mi? Burası Türkiye, o bile bilinmiyor ki gerisini artık siz düşünün. Bu konu o zamanlar kanunu hazırlayanlar tarafından gelişmelere göre rahat hareket edebilmek için ucu açık olarak bırakıldı.
 
Zaman hızla ilerliyor. Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığından ziyade Başkan olmak isteme hevesi daha ne kadar devam edecek? Sağlık durumu bu yarışı sonuçlandırmasına müsaade edecek mi bilmiyoruz, bunu bize zaman gösterecek.
 
Bildiğimiz, önümüzdeki iki ya da dört yıl içinde Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı veya yapılan Anayasal değişiklikler neticesinde Başkanlık seçimleri yapılacağı. Hatta bu seçimler önümüzdeki dönemde yapılacak genel seçimlerle de çakışabilir.
 
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili tartışmalara ilişkin, "Seçimle ilgili bir şey söz konusu olduğunda, bunun kararını kural koyan organ olduğu için Meclis verir, bunun uygulamasını ve uygulamaya dayalı yorumları da YSK yapar. Dolayısıyla kararı verecek bu iki merciden birisi olabilecektir" şeklindeki açıklaması ile TBMM’nin
ister beş yıl, ister yedi yıl olsun, Cumhurbaşkanı halk tarafından ilk defa seçileceği için bir Seçim Usulü Yasasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.
 
Bu konuda TBMM’nin bir karar vermesi ve yasa çıkartması gerektiği açık; fakat ülkemizde kanunlar genellikle “kişiye özgü” çıktığı için şu anda bu konuda ülkemizdeki en yetkili kişinin karar vermesi bekleniyor. Konu henüz “onun için”de çok bilinmeyenli denklem durumunda olduğu için mecburen beklemeyi sürdüreceğiz. İktidarın yapılacak olan yeni anayasal değişiklikleri isteği doğrultusunda sonuçlandırmadan bu konuda bir karar vereceğini düşünmek aşırı saflık olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.