Defne KOAH’tan ölmüş olamaz

Defne KOAH’tan ölmüş olamaz

Adli Tıp Kurumu, Defne Joy Foster'ın ölüm nedenini KOAH, yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak açıkladı.

Gazeteci Kerem Altan'ın evinde hayatını kaybeden astım hastası Defne Joy Foster'ın ölümü şüpheli bulunmuştu.Adli Tıp Kurumu, Foster'ın ölüm nedenini KOAH olarak rapor etti. Rapora göre, Foster'ın nefes borusuna kaçan kusmuk ölümüne neden oldu.

KOAH ANİ ÖLÜME NEDEN OLMAZ

Göğüs hastalıkları uzmanları ise Adli Tıp Kurumu raporunda çelişki olduğu görüşünde. Uzmanlar, uzun süren ve tıkayıcı bir akciğer hastalığı olan KOAH'ın ani ölüme neden olamayacağını söylüyor.

Bir dönem Defne Joy'un doktoru da olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, raporu neden çelişkili bulduğunu şöyle anlattı:

"KOAH ANİ ÖLÜME NEDEN OLMAZ"

"Bence Defne Joy'un ölüm nedeni hala çok açık değil. Çünkü astım farklı hastalıktır, KOAH farklı bir hastalık. Yaklaşık 8 yıl önce Defne Joy'u, birkaç kez muayene etmiş, ilaçlarını yazmıştım. Defne o zamanlar çok disiplinli bir hasta değildi, ilaçlarını düzgün kullanmıyordu. Bizler çok iyi biliyoruz ki Defne Joy, birkaç hafta, hatta birkaç gün öncesine kadar çok hızlı şekilde dans ediyordu, o nedenle KOAH'tan ölmesi mümkün değil, yani böyle bir şey söz konusu olamaz."

İLERİ DERECE HASTALIK ÖLÜMLE SONUÇLANIR

KOAH'ta ölüme götüren süreci "Hastanızı üç dört sene takip edersiniz, kişi sigarayı bırakmamıştır, hastalık çok ilerlemiştir. Bundan sonra hastaneye yatmalar, gittikçe daha fazla tıkanmalar, kortizonlar, ilaçlar derken hasta kaybedilebilir" sözleriyle özetleyen Prof. Tutluoğlu, "Ama hasta 'pat' diye ölmez. Yani Defne Joy gibi iki hafta önce dans eden birinin birden bire KOAH'tan ölmesi mümkün değil. Bu tıpla da bilimle de bağdaşmıyor, burada büyük bir çelişki var" ifadesini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü'nden Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu da Defne Joy Foster'ın ölüm nedeninin KOAH olamayacağını söyledi. Prof. Çelikoğlu, "Çünkü KOAH kronik bir hastalıktır, kalp ve solunum yetmezliğine yol açtığı için ölüme neden olur. Ama akut bir ölüm nedeni değildir" dedi.

"RAPORDA BİR KELİME HATASI YAPILMIŞ OLABİLİR"

Adli Tıp raporunda, 'Foster'ın nefes borusuna kaçan kusmuk ölümüne neden oldu' ifadesi yer aldı. Prof. Çelikoğlu da "KOAH'ta organlarda gelişen yetmezlik sonucu hasta kısıtlanır, en azından yürüyemez, hareket edemez hale gelir. Sonra yatağa bağlanır ve ölüm o zaman gerçekleşebilir. Bu durumda Defne Joy Foster'ın ölüm nedeni olarak KOAH'ın gösterilmesi ilginç. Burada bir kelime hatası olabilir. Gelişen bir astım atağında, kusmuk hastanın boğazına kaçarak ölüme yol açabilir ama KOAH ani ölüm nedeni olarak gösterilemez" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler