Deniz Feneri davasının 1 numaralı sanığı Akman

Deniz Feneri davasının 1 numaralı sanığı Akman

Türkiye’deki Deniz Feneri Davası kaplumbağa

hızıyla sürerken Frankfurt Mahkemesi, eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7’nin sahibi Zekeriya Karaman’a bir numaralı sanık sıfatıyla tebligat yaptı.

Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri davasında, "asıl failler" olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen RTÜK eski Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7’nin patronu Zekeriya Karaman’a ilişkin yürütülen adli süreç tamamlandı. Akman ve Karaman artık resmen sanık oldu.

Almanya’da davaların resmen açılabilmesi için sanıklara tebligat yapılmış olması gerekiyor. Mahkeme şimdi sanıkların tebligatı aldıklarının kendilerine bildirilmesini bekliyor. Tebligatın sanıkların ellerine ulaştığı bilgisinden sonra dava resmen açılacak.

TEBLİGAT BEKLİYORUZ
Gazeteport’un haberine göre, davaya bakan Frankfurt Mahkemesinin Hakimi Wienz şu açıklamaları yaptı: “Frankfurt Mahkemesinde yeni bir Deniz Feneri davasının sanığı oldukları Zekeriya Karaman, Zahid Akman ve diğer sanıklara tebliğ edildi. Tebligatımız ellerine ulaştı mı, bunu henüz bilmiyoruz. Tebligatın ellerine ulaşıp, ulaşmadığını ilgili mesai arkadaşlarıma sordum. Ancak onlar da, tebligatın sanıklar ve avukatlarına ulaşıp, ulaşmadığı konusunda bir bilgilerinin henüz olmadığını ifade ettiler. Sanıkların davadan kaçmaları halinde ne olacağı konusunda şu anda bir spekülasyon yapmak istemem. Önce bir durumu görelim."

DOSYAYI BEKLEMEDİK
Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Doris Müller-Scheu da Karaman ve Akman’ın resmen sanık haline gelmesi süreci hakkında şu bilgileri verdi: “Bu şahıslar hakkında Ankara’ya yöneltmiş olduğumuz adli yardım talebimize yaz aylarında cevap geldi. Ancak Ankara’nın cevabı hem gecikmiş olduğu, hem de biz bu davayı Ankara’dan gelecek cevabı beklemek zorunda olmadan, elimizdeki bilgilerle açabileceğimize karar vererek, dosya gelmeden önce dava açılması talebini Frankfurt Mahkemesi’ne sunmuştuk. Ankara’dan hem bazı bilgilerin toplanmasını hem de şüphelilerin sorgulanmasını istemiştik. Bize yollanan dosyada bildiklerimiz dışında ne kadar yeni bilgi sunulduğu mahkeme sürecinde belli olacak." (Kaynak: gazeteport.com)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler