Diamond Tema'ya tepki de var destek de...

Diamond Tema'ya tepki de var destek de...

Şeriatın tartışıldığı bir programda kullandığı ifadeler nedeniyle "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Diamond Tema, “Diyanet'in onay verdiği bir kitapta yazanı söyledim" sözleriyle kendini savundu...

Şeriatın tartışıldığı bir programda kullandığı "Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin" sözleri nedeniyle "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Diamond Tema'ya tepkiyle beraber destek mesajları da geliyor.

Diamond Tema, doğum günü vesilesiyle bir Don Kişot çizimi paylaşarak "hayatımın en enteresan doğum günü" dedi.

Tepki de var destek de: Don Kişot çıkışı... Kim ne dedi... - Resim : 1

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, "Laikliği savunup, bir çok yanlış fikri eleştirdi diye tutuklanması çıkartılan Diamond Tema yalnız değildir" dedi. Meriç X hesabından yaptığı paylaşımda, "Ülkemizde şeriat istiyoruz diye yürüyüşler yapan kitleler elini kolunu sallayarak gezerken, Cumhuriyetimizin en önemli değeri olan laikliği savunan Diamond Tema'nın yargı yoluyla linç edilmesine asla müsade etmeyeceğiz! Konu şeriat olunca sesleri çıkmayanların laikliğe olan tahammülsüzlüğünü tarif etmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Varoluş Hareketi Kurucusu Hüseyin Kaya sosyal medya hesabından bir mesaj yayımlayarak Diamond Tema hakkında başlatılan soruşturmayı eleştirdi. Kaya, "Diamond Tema denen kişinin tutuklanması Anayasa’nın temel özgürlüklerine, laiklik anlayışına aykırıdır. Ayrıca Sevgili Muhammet peygamberin pratiğine de aykırıdır. Yine en önemlisi Allah’ın kullarına vermiş olduğu akıl basiret ve feraset emanetine, seçme hürriyetine aykırıdır" dedi.

Zafer Partisi Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sevdagül Tunçer ise sosyal medya hesabından, "Bugün 'Şeriata karşıyım' diyen Diamond Tema hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendim. Ben de 'Şeriat İstiyorum' diyen Asrın Tok hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Birini yargılayıp mahkum edeceklerse diğerini de etsinler. Birine 'ifade özgürlüğü' diyeceklerse diğerine de desinler. Çünkü Anayasamıza göre Türkiye Laiktir. Hadi bakalım. Hodri Meydan!" paylaşımını yaptı.

"SORUŞTURMAYI ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ"

CHP Ateşehir, Üsküdar ve Kadıköy Gençlik Kolları da sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili yaptıkları paylaşımda açılan soruşturmayı endişeyle takip ettiklerini belirtti. Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilkeleriyle kurulmuş, insan haklarına saygılı, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. İfade özgürlüğü, demokrasimizin temel taşıdır ve herkesin düşüncelerini serbestçe ifade edebilmesini sağlar. Diamond Tema'ya yönelik açılan soruşturmayı derin bir endişeyle karşılıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yeni Şafak Gazetesi CHP'den gelen destek mesajları üzerine "CHP peygambere hakarete sahip çıktı" dedi. Yeni Şafak, "CHP Ataşehir ve Kadıköy Gençlik Kolları, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, Peygamber Efendimiz'e hakaret eden Diamond Tema'ya destek verdi" yorumunu yaptı.

"DİYANET ONAYLI KİTAPTA YAZANI SÖYLEDİM"

Bir video yayımlayan Diamond Tema, "Muhalefet partilerinden ses çıkmıyor. Bu ülkeye şeriatın gelmesi gerektiğini söyleyen bir adama karşı Laikliği ve Cumhuriyeti savunuyorum. Ben bu ülkeyi savunuyorum! Ülkesini savunan vatandaş linç ediliyor, can ve hapse atılma korkusu yaşıyor. Yazıklar olsun" dedi.

Nevşin Mengü’ye konuk olan Diamond Tema, “Ben Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onay verdiği bir kitapta yazanı söyledim. Hz. Muhammed’e hakaret etmedim” sözleriyle kendini savundu.

Tema, sosyal medya hesabından da şu paylaşımı yaptı:

"Benim hayatımı karartmakla uğraşacağınıza gidin inandığınız kitabı okuyun. Beni tutuklayacağınıza madem öyle Buhari gibi hadis kitaplarını çürütün. Bir kelime bile ekleme-uydurma yapmadan sizin tartışmasız sahih saydığınız kitaptan pasajlar okudum o kadar. İnancınızla yüzleşmek bu kadar zorsa; en azından yüzleşebilmiş olanlara saygı duymanız gerekir, nefret etmeniz değil."

Yazar İhsan Eliaçık da Diyanet onaylı Hadis kitaplarına dikkat çekerek, "Diyanet Sahih-i-Buhari'yi Müslim'i toplatacak mı? Meal toplatmayı pek biliyorsunuz ya? İletişim Başkanlığı erişim yasağı koyacak mı? Peygamberin reşit olmayan küçük kızla evlenip ilişkiye girdiğini yazıyor" dedi.

IRKÇI PAYLAŞIMLARA FOTOĞRAFLA YANIT VERDİ

Tema, "Arnavut olduğum için ırkçılık yapıp dışlayanlara" yorumuyla da 2014-2015 "Hendek olayları" dönemine ait askerlik fotoğrafını paylaştı.

Tepki de var destek de: Don Kişot çıkışı... Kim ne dedi... - Resim : 2

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler