Dikkat! Altın bir anda tepetaklak olabilir

Dikkat! Altın bir anda tepetaklak olabilir

Altın fiyatları 1.168 dolara kadar yükseldi. Peki bu hızlı yükseliş ne zaman duracak.

Uzmanlar uyarıyor düşüş çok sert yaşanacak dikkatli olmak lazım.

Atın rekora doymuyor. Hergün rekor tazeleyen altın fiyatları dolardaki hareketten de faydalanarak hız kesmeden yoluna devam ediyor.

Herkes altındaki bu yukarı yönlü hareketin ne kadar daha süreceğini merak ediyor.

CNBC'de yer alan makleye göre altın da bir zamanlar petrolde yaşanan çöküşü yaşayacak.

Petrol fiyatlarının 200 dolarları bulacağı söylentileri yayıldığı dönemlerde yeniden 40 dolarlara kadar düşeceği tahmin bile edilemiyordu. Altında da 'parabolik' bir eğri olacağı düşüncesi son günlerde ağırlık kazandı. Bu parabolik trendin tehlikeli olacağı ve ani düşüşe hazır olunması gerektiği de makalede yer aldı.

Onsu 1.160 dolara kadar çıkan altının en üst seviyeye ulaştığı belirtilen yazıda, 1000 doları aşması ile dönüm noktası yaşandığı yer alıyor.

Sınırın geçilmesinde pek çok etken altını destekledi. Bunlardan biri Hindistan Merkez Bankası'nın büyük miktarda altın alımı oldu. Tabi dolardaki değer kaybı ve tarihi düşük seviyelerdeki faiz de diğer etkenler olarak sıralandı.

Bu yukarı yönlü hareketin parabolik bir eğriyi andırması; bu eğrinin özelliği nedeniyle ani düşüşün de geleceğinin kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Yatırımcıların bu noktada dikkat etmesi gerektiği de makalede yer alan başka bir konu. Çıkış sinyallerinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kaydedilen yazıda petrol fiyatları örnek olarak gösteriliyor.

2008'de petrolde yaşanan hızlı çıkış ile petrolün varil fiyatı 140 dolara yükselmişti. Bu yükselişinde karakteristik bir parabol hareketi olduğunu belirtilen  yazıda sert düşüşlere hazırlıklı olmak gerektiğinin altı çiziliyor.

Petrol TSİ 18.40'da 75 dolardan işlem görürken altının onsu 1.668 dolardan işlem görüyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler