DTP milletvekilleri toplu istifa kararı aldılar!

DTP milletvekilleri toplu istifa kararı aldılar!

DTP milletvekilleri Diyarbakır'da kapatılan partilerinden istifa

etme kararı aldı.

Anayasa Mahkemesinin hakkında kapatma kararı aldığı Demokratik Toplum Partisinin milletvekilleri toplu istifa kararı aldı. İstifa kararını açıklayan Ahmet Türk, “Halkımızın demokrasi mücadelesinden taviz vermemizi isteyen bir mantıkla karşı karşıyayız. Bu daha farklı bir gerginliğin doğmasına neden olacak” dedi. Türk, açıklamasına şöyle devam etti:

DİLEKÇEMİZİ VERECEĞİZ
Bildiğiniz gibi uzun dönemden beri eğer demokratik mücadelemiz önemsenmezse bu demokratik mücadeleyi verirken bir arkadaşımıza bile dokunulursa, bu parlamentoda kalmanın anlamsız olacağını ifade etmiştik. Daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinin ittifakıyla partimiz kapatıldı ve geçmişte eşbaşkanlık görevi yapan ben ve Aysel Tuğluk, milletvekilliğimizin düşürülmesine karar verildi.

Biz daha önce grubumuz olarak aldığımız kararı, Diyarbakır’da, STK’larla paylaşarak açıklamayı esas aldık. Bugün de en kısa süre içinde dilekçelerimizi Meclis Başkanlığına vereceğiz. Tabii ki belki bu çok tartışılır. Biz sorunların çözüm yerinin parlamento olduğunu da söyledik. Bir gün parlamento gerçekten bu ülkenin gündemini ele alırsa o zaman çözebilir.

Ama mevcut yapı parlamento, bizi hazmedemedi. Bugün 19+1. peki 21’in olduğu dönemde bunu demokratik siyasetimizin önünü kapatmak isteyenler, yarın 19+1 formülünü nasıl ele alacaklar.

Gerçekten ısrarlıyız. Ama inançlarımızı, düşüncelerimizi halkımızın demokrasi mücadelesinden taviz vermemizi isteyenler bir mantıkla karşı karşıya kalırız. Oysaki bu daha farklı bir gerginliğin doğmasına neden olacak.

Biz bu nedenle bugün barış demokrasi özgürlük mücadelemizin anlaşılmadığını, bundan sonra da anlaşılmayacağı inancına vardık ve dilekçelerimizi sunacağız.

Şunu da söylemek istiyorum, elbette ki hepimize önemli görevler düşüyor. Sorunları çözme ve o beceriyi çözme siyasetçilerin işidir.” (kaynak: ajanslar)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler